Saveti koji će vam pomoći da na prirodan način smirite gorušicu (GERB)
Ako želite da smirite gorušicu i neprijatne simptome obratite pažnju na ishranu, kao i određene svakodnevne navike. Ovo su stvari koje bi trebalo da usvojite.
Gorušica i GERB su neprijatni problemi, ali se njima može upravljati. Možete birati između široke lepeze ukusne i zdrave hrane kako biste smirili gorušicu.
Sadržaj članka
Kako da smirite gorušicu?
Treba da imate na umu šta hrana bogata mastima i kiselinom čini vašem telu i da simptomi GERB-a mogu povećati rizik od drugih zdravstvenih problema.
Hrana koja će vam pomoći da smirite gorušicu
GERB dijeta je bogata voćem, povrćem, integralnim žitaricama i zdravim mastima. Praćenje ovog plana ishrane trebalo bi da vam pomogne da poboljšate simptome.
Voće
Većina voća, osim citrusa, dobar je izbor osim ako primetite da vam baš pojedino ne odrgovara.
Povrće
Većina povrća je odličan izbor i ima dodatnu korist od povećanja unosa vlakana. Međutim, pokušajte da izbegavate paradajz, paradajz sos i začinjene paprike, i imajte na umu da vam luk i beli luk takođe mogu biti iritantni.
Integralne žitarice
Ovas, smeđi pirinač, kinoa, pšenica, pšenične mekinje i sve ostale integralne žitarice su dobri izvori vlakana. Pokušajte da pojedete malu porciju uz svaki obrok.
Mlečni proizvodi
Birajte male porcije mlečnih ili nemasnih mlečnih proizvoda sa niskim sadržajem masti.
Nemasno meso
Izaberite posne komade govedine ili svinjetine, živinu bez kože i morske plodove.
Zdrave masti
Zdrave masti uključujući maslinovo ulje, avokado, orašaste plodove, puter od orašastih plodova i semenke (kao što su bundeva i čia) mogu se uživati u umerenim količinama.
Začinsko bilje i začini
Pokušajte da se držite svežeg ili sušenog bilja poput bosiljka, peršuna, origana ili timijana.
Soja
Probajte tofu, tempeh, miso i sojine orahe. Alternative za meso napravljene od soje su uglavnom bez holesterola i manje masti od mesa.
Mahunarke
Pasulj, grašak, sočivo, leblebija i druge mahunarke mogu biti ukusni dodaci mnogim receptima i bogati su proteinima i vlaknima.
Biljni čajevi
Obična ili voćna voda ili biljni čajevi bez kofeina koji sadrže đumbir, sladić ili komorač mogu biti umirujući za vaš probavni sistem.
Kada i kako jesti
Najvažniji obrok koji treba pravilno rasporediti je večera. Pokušajte da večerate najmanje dva do tri sata pre spavanja, preskočite bilo kakve užine do kasno u noć i ostanite uspravni dok ne odete u krevet.
Gravitacija će vam pomoći da brže svarite hranu i smanjite mogućnost da vam obrok i želudačna kiselina budu pritiskajući donji deo jednjaka dok spavate.
Nije od suštinske važnosti da odredite vreme za ranije obroke ili da jedete po rasporedu, ali je važno da jedete male obroke, a ne veće. Veliki obroci proizvode više želudačne kiseline, potrebno im je više vremena za varenje i stvaraju dodatni pritisak na donji jednjak, što sve čini gorušicu verovatnijom.
Umesto da jedete tri velika obroka, možda ćete se osećati bolje ako pojedete pet malih obroka i rasporedite ih tako da se probave pre nego što ponovo jedete.
Kuvanje
Za zdravije obroke, manje kalorija i manje masti, koristite zdrave metode kuvanja kao što su kuvanje na pari, pečenje na roštilju, pečenje u rerni i dinstanje. Izbegavajte duboko prženje. Ako vam nedostaje hrskavo hrskanje pržene hrane, probajte fritezu, koja koristi samo malu količinu ulja ili još bolje – fritezu sa vrelim vazduhom.
Pronalaženje okidača za simptome
Ako imate hronični GERB i često dobijate žgaravicu, možete imati koristi od GERB dijete ako je pratite dugoročno. Čak i ako retko doživljavate simptome, upoznavanje i pažljivo praćenje konzumiranja hrane okidača može vam pomoći da sprečite simptome.
Ne postoji jedinstvena dijeta za GERB. Određena hrana može izazvati refluks za vas, ali ne predstavlja problem za druge. Vođenje dnevnika ishrane može biti korisno da vam pomogne da uočite bilo koju specifičnu hranu, poput mlečnih proizvoda sa niskim sadržajem masti, koja može doprineti vašoj nelagodnosti.