Flavonoidi u borbi protiv virusnih infekcija, upale i visokog pritiska
Flavonoidi su fitonutrijenti koji se nalaze u biljkama, voću, povrću, žitaricama… To su antioksidansi, smanjuju upalu i regulišu ključne funkcije ćelijskih enzima.
Flavonoidi su poznati po svojim antioksidativnim, antiinflamatornim, antimutagenim i antikancerogenim svojstvima, kao i po svojoj sposobnosti da reguliše funkciju ključnih ćelijskih enzima.
Sadržaj članka
Šta su flavonoidi?
Flavonoidi su grupa prirodnih spojeva koji se nalaze u biljnom svetu i igraju važnu ulogu u zdravlju ljudi. Postoji nekoliko podtipova flavonoida, a njihovi izvori hrane variraju:
Flavanoli: Od svih podgrupa flavonoida, flavanoli su najveći, sa više od 6.000 vrsta. Oni uključuju kempferol, kvercetin, miricetin i jedinjenja fizetina.
Flavonoli se nalaze u velikom broju voća i povrća, uključujući kelj, zelenu salatu, paradajz, jabuke, grožđe i bobičasto voće. Luk, beli luk i mladi luk sadrže velike količine određenog flavonola zvanog kvercetin, biljnog pigmenta. Drugi izvori kvercetina su kakao, zeleni čaj i crno vino.
Flavoni: To je primarni pigment u cvetovima krem boje i ko-pigmenti u plavim cvetovima, a takođe se široko nalaze u listovima i plodnim telima biljaka. Oni deluju kao štit od ultraljubičastog svetla (UVB) u biljkama. Jedinjenja u flavonima uključuju apigenin, luteolin, baicalein i krizin.4 Izvori hrane uključuju peršun, timijan, celer, ljute paprike i zelene masline.
Flavanoni se nalaze u svim citrusima, kao što su pomorandže i limuni, i grožđe. Oni uključuju jedinjenja hesperidin, naringenin, diosmin i eridiktiol. Flavanoni su povezani sa nekoliko zdravstvenih prednosti zbog svojih svojstava uklanjanja slobodnih radikala.
Izoflavoni ili izoflavonoidi: Nalaze se u soji i drugim mahunarkama. Neki izoflavoni su takođe pronađeni u mikrobima. Izoflavoni imaju potencijal da se bore protiv mnogih bolesti. Izoflavoni poput genisteina i daidzeina se obično smatraju fitoestrogenima zbog njihove estrogenske aktivnosti kod određenih životinja.
Antocijanini: To su pigmenti u biljkama, cveću i voću. Najčešći su cijanidin, delfinidin, malvidin, pelargonidin i peonidin. Nalaze se u spoljnim slojevima ćelija voća kao što su brusnice, crna ribizla, crveno grožđe, maline, jagode, borovnice, borovnice i kupine.
Šta flavonoidi rade telu?
Flavonoidi su poznati po svojim zdravstvenim prednostima. Imaju svojstva koja inhibiraju oksidaciju, smanjuju upalu, sprečavaju mutacije gena i suprotstavljaju se razvoju raka. Oni takođe pomažu u regulisanju funkcija ćelijskih enzima (proteini koji stimulišu hemijske reakcije u ćelijama). Ovo su neke od zravstvenih benefita flavonoida:
Smanjuju krvni pritisak
Polifenoli i flavonoidi koji se nalaze u širokom spektru biljaka, uključujući voće i povrće, navodno pružaju pozitivne koristi u lečenju srčanih bolesti i visokog krvnog pritiska.
Zbog svojih antioksidativnih svojstava, flavonoidi mogu da smanje oksidaciju lipoproteina niske gustine (LDL — „loš“ holesterol) i da pomognu u poboljšanju profila lipida. Ovo može smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Smanjuju rizik od dijabetesa
Flavonoidi ciljaju molekule koji poboljšavaju proliferaciju beta-ćelija (ćelije u pankreasu koje proizvode insulin), podstiču lučenje insulina, smanjuju apoptozu (programiranu smrt ćelije) i poboljšavaju hiperglikemiju regulacijom metabolizma glukoze u jetri.
Prevencija raka
Studije pokazuju da flavonoidi imaju antikancerogenu aktivnost i love slobodne radikale koji mogu oštetiti velike molekule, uključujući DNK. Druge aktivnosti protiv raka uključuju:
- Ometajući enzimi uključeni u metabolizam jedinjenja uključujući lekove, toksine, prokancerogene i steroidne hormone, koji mogu sprečiti njihovu transformaciju u kancerogene hemikalije, a takođe mogu dovesti do njihovog izlučivanja iz tela.
- Popravka DNK, ili aktivacija puteva koji vode do apoptoze (programirana ćelijska smrt) u slučaju ireverzibilnog oštećenja DNK
- Ometanje invazije tumora i angiogeneze (formiranje krvotoka za tumor)
Reguliše ćelijski metabolizam i sprečiti bolesti povezane sa oksidativnim stresom
Lečenje hroničnog bola i upale
Flavonoidi blokiraju mnoge ćelijske regulatorne proteine kao što su citokini i faktori transkripcije (proteini uključeni u proces pretvaranja ili transkripcije DNK u RNK). Ovo rezultira smanjenim ćelijskim inflamatornim odgovorom i manjim hroničnim bolom.
Lečenje virusnih infekcija
Flavonoidi koji se vezuju za specifične ekstracelularne regione virusa, kao što su virusni proteini prisutni na proteinskoj ljusci virusa. Flavonoidi koji mogu da spreče virusne infekcije ometajući faktore domaćina koji su potrebni za uspešnu infekciju ili regulišu imuni sistem kako bi se smanjilo virusno opterećenje.
Zaštitite od kognitivnih bolesti
Zbog svojih antiinflamatornih svojstava i borbe protiv slobodnih radikala, istraživači veruju da flavonoidi mogu pomoći mozgu pružajući zaštitu moždanim ćelijama.
Ishrana bogata raznovrsnim voćem i povrćem je prirodan način da iskoristite prednosti flavonoida. Potražite šarene i razgranajte se da isprobate nove. Ovo može učiniti vaše obroke zanimljivijim i doneti zdravstvene koristi.