U slučaju čireva na koži pomaže mast od propolisa
U narodu su od davnina poznata lekovita svojstva propolisa. Nije ni čudo jer je prirodni antiobiotik i antiseptik. Otkrijte kako da napravite lekovite preparate.
Propolis je prirodna smolasta supstanca koju pčele sakupljaju sa pupoljaka drveća, biljaka i drugih biljnih izvora. Pčele ga koriste kao građevinski materijal u košnicama za zatvaranje pukotina, dezinfekciju i zaštitu od mikroorganizama.
Sadržaj članka
Lekoviti preparati od propolisa
Propolis je bogat bioaktivnim komponentama, uključujući flavonoide, fenolne kiseline, terpene, vitamine i minerale, što ga čini moćnim prirodnim lekom u tradicionalnoj medicini.
Propolis kao prirodni antibiotik
Propolis je prirodni antibiotik. On ne deluje samo protiv bakterija već i protiv gljivica i virusa.
Komadić propolisa stavite u usta bliže obrazu i „pričvrstite“ zubima. Dnevna doza je dva-tri grama. Podelite je na dva dela – jedan deo držite od ujutru do uveče (pre jela ga možete izvaditi, pa posle vratiti), drugi od večeri do jutra.
Za prevenciju akutnih respiratornih oboljenja dovoljno je držati propolis samo tokom dana. Druga opcija je da jednom dnevno 20 kapi tinkture propolisa nakapate na komadić keksa i lagano otapate u ustima dok sve ne progutate (deca uzimaju po 10 kapi dnevno).
Tinktura za dezinfekciju i bolno grlo
Ruke je najbolje dezinfikovati tinkturom propolisa. Možete koristiti apotekarsku ili je sami napraviti. Prelijte 20 g usitnjenog propolisa s pola litra votke. Na pari zagrejte i ohladite, ponovite to tri do pet puta, a zatim procedite. Primena: manju količinu tinkture nanesite na ruke i istrljajte ih.
U slučaju bolova u grlu preporučuje se tinktura propolisa. Kašičicu tinkture razblažite u pola čaše tople vode i grgoćite. Olakšanje će nastupiti odmah. Nakon četiri do šest sati ponovite. Sigurno deluje!
Mast od propolisa protiv čireva na koži
Ruski travari preporučuju mast od propolisa za izlečenje trofičkih čireve na nogama. Komadić propolisa stavite u zamrzivač na dva-tri minuta, zatim ga izrendajte i pomešajte s neslanim puterom u odnosu 1 : 10. Držite to na vodenoj pari dok se puter ne istopi, a zatim prohladite. Mast čuvajte u frižideru.
Upotreba: nanesite masu na lanenu tkaninu, koju ćete potom prisloniti na čir, prekriti najlon kesom i pričvrstite maramom ili zavojem. Radite tako jednom dnevno, najbolje pre spavanja, dok potpuno ne ozdravite. Pacijenti koji su prošli ovaj tretman kažu da im opet idu suze na oči, ali sad su to suze radosnice zbog recepta koji ih je oslobodio ove nezgodne bolesti.
Upozorenje
Iako se propolis smatra sigurnim za većinu ljudi, neki pojedinci mogu biti alergični na njega, posebno ako su alergični na pčele ili pčelinje proizvode. Takođe, trudnice i dojilje treba da se konsultuju sa lekarom pre upotrebe propolisa. Prekomerna upotreba može izazvati iritacije ili alergijske reakcije, pa je važno pridržavati se preporučenih doza.