Adenom prostate: Zašto se javlja i kako ublažiti simptome?
Adenom prostate pre ili kasnije pojavi se u medicinskom kartonu mnogih muškaraca. Na osnovu čega možete prepoznati bolest i šta potom treba da radite?
Adenom prostate, poznat i kao benigna hiperplazija prostate (BPH), je nekarcinogeno uvećanje prostate, žlezde koja se nalazi ispod bešike i okružuje uretru (cev kroz koju prolazi urin).
Sadržaj članka
Šta je adenom prostate?
Adenom prostate je benigni tumor. Podmukao je jer može potrajati dugo (ponekad i deset godina), neprimetno rasti, pogoršavajući kvalitet života kod muškaraca.
Uzrok pojave adenoma do kraja nije razjašnjen.
Adenom prostate: Uzroci i simptomi
Smatra se da je njegov rast izazvan povećanjem količine hormona dihidrotestosterona – produkta metabolizma testosterona. Iako za to ne postoje nepobitni dokazi, činjenica je da je adenom neizbežni pratilac starenja. Adenom prostate često kod starijih muškaraca i može uzrokovati simptome povezane s mokrenjem, poput:
- Učestalo mokrenje, posebno noću
- Slab ili prekinut mlaz urina
- Osećaj nepotpunog pražnjenja bešike
- Poteškoće pri započinjanju mokrenja
- Urgentno mokrenje (iznenadna potreba za mokrenjem)
Adenom prostate nije kancerogen, ali zbog njegovog položaja može dovesti do komplikacija poput infekcija mokraćnog sistema, oštećenja bešike, ili oštećenja bubrega ako se ne leči. Lečenje može uključivati promene u načinu života, lekove ili, u ozbiljnijim slučajevima, hiruršku intervenciju.
Kako da ublažite simptome?
U slučaju ove bolesti treba voditi računa o ishrani.
- Izbacite biber, senf, konzerviranu hranu, dimljeno meso, alkohol, kofein i kiselo voće.
- Korisne su namirnice bogate cinkom: semenke bundeve, orašasti plodovi, grašak, žitarice i pasulj.
- Hranjivi sastojak koji može da spreči razvoj adenoma jeste beta-karoten, koji se nalazi u cvekli i, po mišljenju naučnika, utiče na jačanje imuniteta. Zato se muškarcima preporučuje da u svakodnevnu ishranu uključe cveklu. Koristan je i peršun (pomaže u ublažavanju upale), kao i celer (blagotvorno deluje na prostatu).
- Za borbu protiv zastoja u maloj karlici važne su duge šetnje (10.000–15.000 koraka dnevno), po mogućnosti dužim korakom s periodičnim trčanjem najmanje dva do pet minuta, ponavljajući to nekoliko puta, tako da ukupno bude 20 minuta dnevno.
- U kompleksnoj terapiji efikasne su vežbe koje podrazumevaju veliki opseg pokreta zglobova kuka i lumbalno-sakralne kičme: „bicikl“, „makaze“, itd.