Zašto se javlja infekcija zglobnih proteza i koji su simptomi?
Infekcija zglobnih proteza je relativno česta situacija koja može oštetiti zglob. Ovde ćemo vam reći šta treba da znate i kako se manifestuju simptomi.
Infekcija zglobnih proteza je relativno česta komplikacija nakon zamene zgloba. Postavljanje proteza je danas veoma rasprostranjena hirurgija, koja pomaže u lečenju brojnih patologija u vezi sa koštanim aparatom.
Većina slučajeva uključuje proteze kuka ili kolena. Iako su to procedure sa veoma dobrim rezultatima, mogu imati komplikacije, kao i kod bilo koje druge hirurške tehnike.
Sadržaj članka
Šta je infekcija zglobnih proteza?
Artroplastika je medicinski naziv za zamenu, odosno postavljanje proteza na kuku ili kolenu. Ovo je bezbedna procedura koja u većini slučajeva dovodi do značajnog poboljšanja kvaliteta života pacijenta. Procenjuje se da 2-4% slučajeva artroplastike rezultira infekcijom.
Infekcija zglobnih proteza je takođe poznata kao periprotetska infekcija. To je komplikacija koja ugrožava i područje zamene zgloba i susedna tkiva. Obično je uzrokovano sopstvenim bakterijama pacijenta, koje formiraju želatinozni matriks na protezi.
Ono što se dešava je da se ovi mikroorganizmi zalepe za površinu proteze. Oni se umnožavaju i stvaraju biofilm. Ovo je mehanizam koji ih brani od dejstva antibiotika, čineći ih otpornijim na lečenje.
Zašto se javlja infekcija zglobnih proteza?
Infekciju zglobnih proteza mogu izazvati različite vrste bakterija. Kao što smo istakli, prijanjaju za protezu i formiraju biofilm. Međutim, sama proteza takođe menja funkciju određenih ćelija imunog sistema, kao što su fagociti. Svi ovi faktori pogoduju napredovanju infekcije i otežavaju lečenje.
Bakterije koje su obično uključene su stafilokoke. U okviru ove grupe najčešći mikroorganizmi su Staphilococcus aureus i Staphilococcus epidermidis. Ostale bakterije uključuju: Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Enterococcus spp
Takođe može biti polimikrobna infekcija. To jest, može biti uzrokovano više od jedne bakterije.
Vrste infekcije
Infekcija zglobnih proteza se obično klasifikuje prema vremenu evolucije:
Rana posthirurška infekcija: Javlja u prvom mesecu nakon postavljanja proteze. Neki smatraju da se i dalje smatra akutnom infekcijom do tri meseca nakon operacije.
Akutna hematogena infekcija: Javlja kada je žarište infekcije negde drugde u telu. Drugim rečima, bakterije mogu doći iz drugog procesa kao što je upala pluća, infekcija urinarnog trakta, endokarditis, itd. Ono što se dešava je da se oni mobilišu sa krvlju i na kraju koloniziraju protezu.
Hronična infekcija: Obično smatra kada prođu tri meseca od postavljanja proteze. Komplikovano je za lečenje za raliku od akutnih, jer je bakterijski biofilm sazreo i ne može se ukloniti. Ovo stanje se razvija progresivno i podmuklo. Bol traje mesecima, iako nema jasnih znakova infekcije .
Simptomi infekcije zglobnih proteza
Simptomi variraju u zavisnosti od toga da li su akutni ili hronični. Važno je napomenuti da je oko polovine slučajeva hronično. Dakle, jedan od preovlađujućih simptoma je inflamatorni bol.
Problem je u tome što artroplastika može izazvati bol, a da to ne mora nužno izazvati infekciju. Zbog toga je ponekad teško postaviti tačnu dijagnozu. Pored bolova, može doći do nedostatka funkcionalnosti u zglobu.
U slučajevima akutne infekcije, obično se javlja groznica. Hirurška rana ne zarasta pravilno i može doći do curenja gnojnog materijala kroz ranu. Područje je obično otečeno, toplo i crveno.
Infekcija zglobnih zamena zahteva multidisciplinarni tretman. Kod svih vrsta, obično se kombinuje medicinsko i hirurško lečenje. Medicinski tretman se zasniva na smanjenju bola i davanju specifičnih antibiotika za lečenje infekcije.
Hirurgija se može koristiti za čišćenje i debridovanje tkiva. U slučajevima kada je infekcija hronična, verovatno će biti potrebna zamena proteze. Ovo se može uraditi kao jednostepeni ili dvostepeni postupak. Važno je da pacijenti budu svesni znakova i simptoma kako bi mogli rano da identifikuju infekciju.