Salata kao lek: Kombinujte je sa lekovitim biljem za mnoge tegobe

by | 12.06.2024
Salata kao lek: Kombinujte je sa lekovitim biljem za mnoge tegobe

Zanimljivo je to da sitnim promenama u njenom sastavu možete da je prilagodite trenutnim potrebama vašeg organizma. Salata kao lek je odlično rešenje i pokazaćemo vam kako se kombinuje.

Podrazumeva se da je sveža salata tokom leta svaki dan na stolu. Skoro 90% listova zelene salate čini voda, zbog čega je ona jedna od najmanje kaloričnih namirnica.

Salata kao lek

Redovnom upotrebom ovog povrća smanjuju se glavobolje izazvane promenom vremenske zone prilikom putovanja. Pored toga, salata je prepuna hroma, koji normalizuje rad creva i pomaže da se obuzda osećaj gladi. Čitajte dalje kako biste saznali koje su to dobre kombinacije salate i pojedinog lekovitog bilja.

Salata kao lek u kombinaciji sa lekovitim biljem

Sa bosiljkom podstiče rad mozga

U ovom začinskom bilju nalazi se čitava paleta mirisnih ulja koja umiruju glavobolju, nesanicu i aktiviraju rad mozga.

Članak se nastavlja posle reklama

Peršun za malaksale

Težak posao ili bolest narušili su vam imunitet… Navalite na peršun! Jedna vezica pokriće celodnevne potrebe za vitaminom C. Po sadržaju askorbinske kiseline peršun prevazilazi limun i narandžu. U ovoj moćnoj biljci takođe ima dosta fitoncida – prirodnih antibiotika koji mikrobima ne dopuštaju da se dugo zadrže u organizmu.

Rukola podiže nivo hemoglobina

Ova aromatična biljka doprinosi snižavanju holesterola i šećera u krvi. Sadrži mnogo supstanci koje sprečavaju zatvor. Takođe je korisna u slučaju anemije jer je bogata gvožđem.

Članak se nastavlja posle reklama

Celer će pomoći u mršavljenju

Dijetolozi ovaj začin preporučuju onima koji su skloni gojenju. Celer pokazuje blago diuretičko dejstvo, izbacuje višak soli, otklanja otoke i višak kilograma. Preporučuje se odvar od njegovog lišća: tri kašike sitno narezane sveže zeleni prelijte s dve šolje vrele vode, pustite neka se kuva pet minuta, pa ostavite da odstoji dva sata. Procedite i pijte po pola čaše tri puta dnevno pre jela.

Pritisak vam pravi problem? Navalite na mirođiju

Diuretička svojstva ove biljke pomažu da se preduprede napadi hipertenzije. Takođe, mirođija obiluje vitminima grupe B i deluje umirujuće. Zbog toga ljubitelji ove biljke po pravilu imaju jake nerve i dobar san.

Origano štiti od virusa

U ovoj biljci ima mnogo karvakrola, jedinjenja koje lišava virus njegove zaštitne membrane. Origano je zato jako koristan u slučaju virusne infekcije.

Luk za zaljubljene

Smatra se da su luk i randevui nespojivi. Zaista, njegov miris ne budi želju za ljubljenjem. Ali, luk je šampion po količini cinka, a deficit ovog vitamina nepovoljno se odražava na reproduktivno zdravlje žena, dok je za muškarce cink neophodan jer učestvuje u proizvodnji testosterona i popravlja stanje spermatozoida.

Članak se nastavlja posle reklama

Korijander za ćudljive

Oni kojima je oslabio apetit trebalo bi da obrate pažnju na korijander. Ova biljka pomaže organizmu i da svari masnu i tešku hranu. Ako njime začinite krmenadlu, onda će osećaj težine u želucu biti mnogo slabiji. Istina je da malo ko voli korijander, čak je i naziv korijander potekao od grčke reči „klop“ (stenica). Ipak, ako ste poklonik korijandera, izaberite svežu biljku ne dužu od 15 cm i služite je uz ovčetinu ili govedinu.

Sačuvajte zelen za kasnije

Ovi trikovi će vam pomoći da obezbedite sebe i svoje bližnje vitaminima na duže vreme:

  • Svežu zelen pomešanu s mekim puterom ili maslinovim uljem zamrznite u posudi za led. Vrlo je zgodno dodavati je u skuvan krompir, pečene pečurke ili čak služiti s odrescima. A takvo ulje možete zamrznuti i u obliku kobasice i odrezati od nje komadić kad vam zatreba.
  •  Usitnjenu zelen složite u posudu za led, prelijte vodom za piće i zamrznite. Ovakve kockice zgodno je ubaciti u supu.
  •  Zamrznite spanać i štavelj za zelene čorbe. Pre zamrzavanja listove treba blanširati, držeći ih u ključaloj vodi minut – minut i po. Posle toga je usitnite, razdelite po porcijama i stavite u zamrzivač.
  •  Celer i korijander imaju jak miris i mogu da „pokvare“ sve namirnice u zamrzivaču jer će one preuzeti njihov miris! Držite ih u duplom pakovanju ili u hermetički zatvorenim kutijama (idealno s vakuumskim poklopcima).
Saveti

Sa zelenišem ne bi trebalo da preturuju oni koji imaju povišen nivo hemoglobina ili skolonst ka trombozi. Zbog visoke koncentracje vitamina K u svoj zeleni – pojačava se zgrušavanje krvi.
Takođe, ukoliko ste skloni stvaranju uratnog kamenja u bubrezima ili vas muči giht, zeleniš bi za vas trebalo da bude delikates. I bolje je da ga jedete svežeg nego osušenog.

AlexRaths / gettyimages.com

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.magicnobilje.com