Dopamin: 7 prirodnih načina da povisite nivo hormona zadovoljstva

by | 25.06.2024
Dopamin: 7 prirodnih načina da povisite nivo hormona zadovoljstva

Nedostatak samo jednog hormona u organizmu i „život nije radostan“! Šta učiniti kako bi dopamin bio na potrebnom nivou, a naša psihoemocionalna osnova stabilna?

Ko od nas ne bi želeo da uvek bude sjajno raspoložen? Međutim, to ne zavisi od lepog vremena napolju. Često se dopamin naziva hormonom zadovoljstva. Ako se izrazimo preciznije – onda je to hormon koji nagoveštava zadovoljstvo, sreću.

Dopamin za dobro raspoloženje

On počinje da se razvija u organizmu pre nego što iskusimo neko prijatno zadovoljstvo: razgovor s bliskim ljudima, ukusan ručak ili putovanje, bavljenje omiljenim hobijem, sportom i slično. Upravo taj hormon i utiče na mnoge naše navike koje nam pričinjavaju zadovoljstvo.

Zašto opada nivo dopamina i koji su simptomi?

Faktori koji utiču na smanjenje proizvodnje dopamina:

  • Nezdrav način života
  • Prekomerna upotreba alkohola
  • Mnogo slatkiša u ishrani
  • Sklonost masnoj i prženoj hrani.

Neki od ovih faktora mogu podstaći pojavu zavisnosti od droga i alkohola, pušenja duvana, predanja.

Ako se u organizmu ne stvara dovoljno dopamina, to se manifestuje:

  • Smanjenjem psihoemocionalne potpore: lošim raspoloženjem bez razloga, apatijom, depresijom, razdražljivošću, gubitkom interesovanja za život
  • Poremećajem u težini (gojaznost)
  • Smanjenjem seksualne aktivnosti
  • Sindromom hroničnog umora
  • Porastom nivoa glukoze u krvi
  • Bolestima kardiovaskularnog sistema
  • Halucinacijama.

Podignite dopamin na prirodan način

Ovo je sedam dobrih strategija koje mogu da budu od pomoći:

  1. U jelovnik uključite namirnice bogate tirozinom (učestvuje u sintezi dopamina): banane, badem, avokado, pistaće, seme bundeve, mlečne proizvode, pasulj, soju, jabuke, zeleni čaj, crnu čokoladu, ovsenu kašu, zeleni čaj, cveklu, jagode, susam, zelen.
  2. Obogatite ishranu antioksidansima: semenkama i koštunjavim voćem, svim povrćem zelene boje (šparoge, brokoli, lisnato povrće i drugo) te povrćem i voćem narandžaste boje (narandža, oblepiha iliti pasji trn, slatka paprika, šargarepa…).
  3. Više se krećite: Čak i kratka šetnja može da podigne nivo dopamina i serotonina. Trening u sportskoj sali, na primer, ili u bazenu, čini čuda. Jer svako je primetio koliko se bolje oseća posle vežbanja, čak i ako se teško naterao da se spremi i dođe na trening.
  4. Ne remetite režim sna: Za potpun odmor organizmu treba bar sedam sati sna. I ne treba ga zapostavljati na uštrb noćnog gledanja serija, posla, učenja.
  5. Ne odričite se zadovoljstva da imate seks. Ovo je jedan od aktivnih stimulatora za stvaranje hormona dopamina, naravno, ako vas seks raduje!
  6. Trenirajte mozak: Zadajte sebi male ciljeve – njihovo postizanje donosi radost, što znači i popravljanje raspoloženja.
  7. Kontrolišite svoju emocionalnu potporu. Pošto se hormon dopamin stvara u trenutku nagoveštaja zadovoljstva, onda nakon njegovog postizanja može nastupiti razočarenje. Na primer, dopamin se stvara u trenutku kada mašate da jeste tortu ili pušite cigaretu. Međutim, već s prvim zalogajem zabranjenog deserta ili prvim uvlačenjem dima nivoa hormona počinje da pada, jer tačno znate da nije trebalo da se radi.

Tinpixels / gettyimages.com

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.magicnobilje.com