Kako povećati testosteron prirodnim putem: Posle četrdesete godine života polako opada nivo ovog hormona

by | 19.04.2024
Kako povećati testosteron prirodnim putem: Posle četrdesete godine života polako opada nivo vog hormona

Testosteron utiče na opšte fizičko i psihičko stanje muškarca, pa je važno pratiti njegov nivo u krvi. Posle određenih godina života, kao i usled nekih drugih faktora nivo ovog hormona počinje da opada.

Testosteron je steroidni hormon iz grupe androgena, odgovoran za formiranje muških karakteristika u telu. Androgeni su muški steroidni polni hormoni koji se proizvode u testisima (muškim polnim žlezdama) i nadbubrežnom korteksu.

Kada kažemo da testosteron oblikuje čovekovu ličnost, to nije preterivanje. Ovaj muški hormon utiče ne samo na reproduktivni sistem i seksualnu aktivnost, već i na kvalitet života muškaraca uopšte.

Testosteron utiče na formiranje karakternih osobina, ponašanja i formata čovekovog razmišljanja. Utiče na međuljudske odnose, donošenje odluka, osećaj odgovornosti i posvećenosti, formiranje moralnih vrednosti i izbor prioriteta. Testosteron određuje kognitivne sposobnosti, brzinu reakcija, liderske kvalitete (dominaciju), formiranje osećanja anksioznosti, saosećanja i ravnodušnosti.

Kada govorimo o muškarcu koji je slab, neaktivan, apatičan ili neodgovoran, on može jednostavno imati nizak testosteron.

Članak se nastavlja posle reklama

Šta je testosteron?

Ovo je jedan od ključnih hormona koji igra važnu ulogu u razvoju i funkcionisanju muškog reproduktivnog sistema. Akumulacija testosterona se primećuje u prostatnoj žlezdi, seminifernim tubulima i hipotalamusu.

Članak se nastavlja posle reklama

Da biste odredili nivo testosterona, potrebno je da uradite test. Normaln indeks slobodnog testosterona kod muškaraca nakon 19 godina treba da bude u rasponu od 15,0-50,0 pg/ml (pikograma po mililitru). Nizak nivo testosterona je definisan kao >350 ng/dL ili >12 nmol/L.

Jedan od najčešćih faktora koji utiču na nivo testosterona kod muškaraca je starenje. Nakon 40 godina, nivo testosterona u muškim telima se smanjuje – ovaj proces se naziva andropauza. Simptomi njegovog početka mogu uključivati umor, smanjene seksualne potrebe, depresiju i gubitak težine.

Kako povećati testosteron prirodnim putem?

Postoje različiti načini za povećanje nivoa testosterona bez steroida. Metode su prilično jednostavne i pristupačne, ali zahtevaju sistematski pristup i doslednost. Njihova efikasnost se može proceniti ne ranije nego nakon 3-5 meseci. Hajde da ih bliže pogledamo.

Pravilna ishrana

Testosteron se sintetiše iz holesterola. Ishrana mora da sadrži proteine, zasićene i nezasićene masti. Kada masti prestanu da ulaze u telo sa hranom, nedostaje mu „građevinski materijal“ za proizvodnju hormona i koncentracija testosterona se smanjuje.

Članak se nastavlja posle reklama

Kvalitet i uravnoteženost ishrane direktno utiču na nivo muških polnih hormona. To je zbog činjenice da je za njegovu sintezu potreban kompleks supstanci – cink, magnezijum, kalijum, gvožđe, selen, vitamini B, vitamin D, proteini, mononezasićene i zasićene masti, aminokiseline.

Da bi se stimulisalo lučenje testosterona, ishrana muškarca mora da sadrži namirnice u kojima su sve ove komponente prisutne u dovoljnim količinama.

Hrana koja podstiče proizvodnju testosterona:

Proteinska hrana (crveno meso, mlečni proizvodi):  Dovoljna količina proteinskih proizvoda u ishrani utiče na rast mišićne mase i stimuliše proizvodnju sopstvenog testosterona.

Članak se nastavlja posle reklama

Masna riba (sardina, skuša, haringa, losos, pastrmka): Ove naminirce su vredne zbog visokog sadržaja omega-3 polinezasićenih masnih kiselina, što pozitivno utiče na stanje organizma. Riba treba da bude u ishrani najmanje dva puta nedeljno, ako to nije moguće, potrebno je da uzmete riblje ulje.

Ishrana i testostoren

Jaja: Sadrži proteine, mononezasićene i zasićene masti, aminokiseline, uklj. asparaginska kiselina i vitamin D, koji stimulišu proizvodnju testosterona. Žumance je bogato holesterolom, glavnim građevinskim materijalom za sintezu ovog hormona.

Maslinovo ulje: Sadrži vitamin E, mononezasićene masti i antioksidante. Potrošnja biljnih ulja povećava testosteron kod muškaraca, smanjuje verovatnoću razvoja kardiovaskularnih patologija i raka.

Đumbir: Dnevna konzumacija đumbira može povećati nivo muških polnih hormona za 17,7%.

Nar: Sadrži mnogo antioksidanata koji štite telo od slobodnih radikala i smanjuju nivo stresa. Redovna konzumacija nara ili soka od nara povećava nivo testosterona, normalizuje krvni pritisak, poboljšava raspoloženje.

Smokve: Sadrže mnogo gvožđa, magnezijuma i kalijuma – supstanci koje normalizuju nivo testosterona u telu.

Banane i avokado: Odličan izvor energije i antioksidanata. Banane sadrže vitamine B i kalijum, koji pomažu u povećanju nivoa testosterona, dok avokado ima visok sadržaj vitamina B6 i folne kiseline.

Zeleno lisnato povrće: (brokoli, spanać, peršun, špargle, kupus). Povrće sadrži magnezijum, koji podstiče razvoj mišića i podržava muške reproduktivne funkcije, i indole, jedinjenja protiv raka koja smanjuju nivo ženskog hormona estrogena kod muškaraca.

Beli i crni luk: Beli luk sadrži supstancu koja stimuliše proizvodnju testosterona. Biološki aktivno jedinjenje alicin smanjuje nivoe kortizola u mišićnim ćelijama, stvarajući prostor za testosteron. Luk je izvor antioksidanata, podržava rad srca i povećava nivo testosterona.

Ostrige:  Sadrže velike količine cinka, elementa važnog za sintezu testosterona. Pored ostriga, cink je prisutan i u crnom vinu, orasima, pasulju, crvenom mesu.

Mahunarke, orasi, semenke (pasulj, slanutak, sočivo, semenke bundeve, bademi): Proteini i cink u ovoj hrani pomažu u povećanju nivoa testosterona.

Ovsena kaša: Sadrži veliku količinu vlakana, što pozitivno utiče na cirkulaciju krvi u predelu karlice, stimulišući sintezu hormona.

Hrana koju treba izbegavati

Smanjenje nivoa testosterona kod muškaraca može bit uzrokovan i lošom ishranom.

So: Višak soli u ishrani može dovesti do smanjenja nivoa testosterona, jer natrijum koji sadrži narušava kiselinsko-baznu ravnotežu.

Šećer: Ljubitelji slatkog treba da budu oprezni – prekomerna potrošnja šećera može smanjiti nivo muškog hormona.

Kofein: To je prirodni stimulans i može privremeno povećati proizvodnju testosterona, ali samo u malim dozama. Prekomerna konzumacija kafe, čaja, sode i energetskih napitaka može potisnuti proizvodnju testosterona.

Proizvodi od soje: Soja sadrži izoflavone, koji mogu uticati na hormonsku ravnotežu, uključujući

Dimljeni proizvodi: Dimljenje uz upotrebu veštačkih aditiva negativno utiče na stanje testisa, smanjujući proizvodnju testosterona.

Alkoholna pića: Redovna konzumacija alkohola značajno smanjuje nivo testosterona. Pivo je posebno štetno jer sadrži fitoestrogene (biljne analoge ženskih polnih hormona) koji potiskuju sintezu testosterona.

Trans masti:  Visok nivo takvih masti može uticati na hormonsku ravnotežu. Ovo se odnosi i na polne hormone.

Zašto su važne vežbe?

Fizička aktivnost je sama po sebi korisna jer pomaže u održavanju tonusa tela i sprečava stagnaciju u telu. Možete sami da radite jednostavne vežbe kod kuće, ili možete ići u teretanu i vežbati sa drugima. Kolektivne aktivnosti disciplinuju, motivišu i uvode elemenat takmičenja, koji muškarci vole.

Vežbanje i testosteron

Vežbanje poboljšava mikrocirkulaciju krvi, što promoviše aktivno vezivanje testosterona za androgene, sagoreva masti i pomaže u gubitku težine, izgradnji mišića i povećanju izdržljivosti. Redovno vežbanje, kardio trening u kombinaciji sa treningom snage povećava testosteron i pozitivno utiče na libido.

San i eliminacija stresa

Dokazano je da spavanje 6-8 sati noću poboljšava hormonsku ravnotežu i povećava proizvodnju testosterona. I obrnuto: oni koji ne spavaju dovoljno neće dobiti testosteron. Ili će dobiti 15% manje.

Stres, posebno hronični, ima veoma snažan uticaj na testosteron. Tokom stresnih situacija, velika količina adrenalina se oslobađa u krv zajedno sa hormonom stresa kortizolom, koji blokira testosteron u krvi.

insta_photos; YelenaYemchuk; .shock / gettyimages.com

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.magicnobilje.com