Lečenje alergijskog dermatitisa prirodnim putem

by | 24.10.2023
prirodni lekovi za alergijski dermatitis

Alergijski dermatitis je često oboljenje. Ono predstavlja reakciju tela na iritante koji mogu biti različite supstance. Srećom, postoje i prirodni lekovi za alergijski dermatitis.

Alergijski dermatitis je jedna od tipičnih reakcija tela na iritant tj. alergen. Za ovu bolest je karakteristično da se najčešće manifestuje u detinjstvu, naročito kod dojenčadi. Međutim, priroda može pomoći pri olakšavanju ovih simptoma.

Prirodni lekovi za alergijski dermatitis: Karakteristike bolesti

Alergijski dermatitis je zapaljenski proces koji utiče na kožu i nastaje kao rezultat izlaganja različitim alergenima. Prema statistici Svetske zdravstvene organizacije broj ljudi koji pate od ove bolesti, raste svake godine. Najčešća područja koja pogađa ova bolest kod dece jesu lice, unutrašnje površine na pregibu lakta i kolena, pazuha ili trupa. Kod odraslih, bolesti obično pogađa lice, vrat, spoljašnjost ruku, šake i stopala.

Vrste alergijskog dermatitisa

Klasifikacija se zasniva na vrsti alergena i načinu na koji su oni izloženi ljudskom telu. Ovo su najčešći oblici:

Članak se nastavlja posle reklama
  • Fitodermatitis – uzrokuju ga sok ili polen boljke
  • Kontaktni dermatitis – pojavljuje se kada je koža direktno izložena različitim alergijskim agensima (hemikalije, kozmetika)
  • Toksično-alergijski dermatitis – ovo stanje je povezano sa ulaskom alergena kroz respiratorni trakt ili kroz sistem za varenje. Često se javlja pri uzimanju lekova.

Prirodni lekovi za alergijski dermatitis

Da bi se sprečiko da alergijski dermatitis postane hroničan, neophodno je uvesti lekove na individualnoj osnovi i sprovoditi lečenja pod nadzorom specijaliste. Tradicionalna medicina vam omogućava da eliminišete bol, ublažite svrab i upalu kože.

Oman (Telekia speciosa)

Ova tinktura je pogodna za otklanjanje svraba. Uzmite pola šolje zgnječenog korena biljke i prelijte sa 3 šolje ključale vode i ostavite da odstoji 3 sata. Potom procedite. Namočite pamučni jastučić ili debelu čistu krpu i nanesite na problematično područje 10-15 minuta tri puta dnevno.

Članak se nastavlja posle reklama

Kompresa sa crnim lukom

Kompresa će vas osloboditi svraba i iritacije, ali će smanjiti i rizik  od infekcija i virusa koji mogu ući u organizam preko rana na koži. Oljuštite i narendajte 1 crni luk srednje veličine. U dobijenu kašu dodajte 1 kašičicu ulja od čička i promešajte. Nanesite debeli sloj smese na problematično područje. Potom pričvrstite zavojem i ostavite da odstoji 30 minuta. Nakon procedure isperite ostatak proizvoda sa kože toplom vodom. Ponovite 2 puta dnevno.

Crni i zeleni čaj

Ako se alergijski dermatitis manifestuje u obliku osipa, onda je najbolje da koristite crni i zeleni čaj na sobnoj temperaturi. Umočite salvetu ili pamučni jastučić, lagano stisnite i nanesite na obolelo mesto. Uklonite nakon 1-2 minuta. Postupak ponovite 5 puta dnevno.

Bundeva

Kod kontaktnog dermatitisa bundeva ima dobar efekat. Neophodno je da uzmete 100 g sveće oljuštene bundeve, sameljite je blenderom i nanesite na zahvaćeno mesto. Ostavite da odstoji 15 minuta i ponovite postupak 3 puta dnevno.

Rusa

Rusa ili celandin ima baktericidno, antiinflamatorno i analgetsko dejstvo, stoga je veoma korisna i kod kontaktnog dermatitisa. Izdrobite suvo lišće u prah i dodajte omekšali puter u odnosu 1:5. Dobijeni proizvod nanesite na kožu jednom dnevno nedelju dana.

Članak se nastavlja posle reklama

Mast na bazi mleka

Pomešajte mleko, pirinčani skrob i glicerin u jednakim delovima. Nanesite na upaljena područja kože 2 puta dnevno: ujutro i uveče. Ponavljajte tokom nedelju dana.

Biljna kupka

Da biste pripremili biljnu kupku, potrebni su vam sledećei sastojci: 1 kašika trave origana, 2 kašike korena valerijane, 2 kašike listova koprive, 3 kašike cvetova kamilice i 3 kašike kukuruzne svile. Pomešajte sve sastojke. Jednu kašiku smeše prelijte sa jednom šoljom ključaće vode. Ostavite 2 sata i procedite. Dodajte u kadu i kupku koja treba da bude 15 minuta pre spavanja.

Prirodni lekovi za alergijski dermatitis: Moguće kontraindikacije

Pri lečenju alergijskog dermatitisa morate preduzeti određene mere predostrožnosti kako se ne bi pogoršala alergijska reakcija i kako ne bi došlo do komplikacija. Nanesite tanak sloj leka na lakat. Posmatrajte testiranu kožu 12 sati. Ukoliko nema crvenila, otoka ili peckanja, proizvod možete koristiti za lečenje.

Dijeta kod lečenja alergijskog dermatititsa

Dijeta koja se preporučuje za lečenje dermatitisa podrazumeva isključivanje iz ishrane visoko alergenih supstanci. Dakle, trebalo bi da iz ishrane izbacite:

Članak se nastavlja posle reklama
  • citruse
  • čokoladu
  • orase
  • med
  • jaja
  • beli luk
  • neke vrste bobica kao što su jagode i trešnje
  • kravlje mleko
  • paradajz
  • crvena riba

Pored toga, treba da izbegavate hranu koja sadrži velike količine konzervansa, boja i pojačivača ukusa, kao i alkohol i jaku kafu. Uz dijetu i lekove simptomi bi trebalo da se postepeno povlače.

Alergije i stres: postoji veza!

Snežana Vranić

Pattarisara Suvichanarakul/GettyImagesPlus

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.magicnobilje.com