Šta usporava metabolizam i zbog čega ne možete da smršate?

by | 06.08.2024
Šta usporava metabolizam i zbog čega ne možete da smršate?

Zašto neko mršavi lako, a neko drugi teško? Zapravo, ispravno bi bilo zapitati se šta usporava metabolizam jer od njega zavisi da li ćete imati višak kilograma. Saznajte kako da rešite problem.

Umnogome proces mršavljenja zavisi od brzine metabolizma, tačnije od toga koliko se brzo organizam izbori s količinom kalorija koje ste mu obezbedili. Zato je važno znati koje to životne navike usporavaju metabolizam.

Šta usporava metabolizam?

Metabolizam je skup hemijskih reakcija koje se odvijaju u organizmu kako bi se održao život. Ove reakcije omogućavaju ćelijama da rastu, razmnožavaju se, obnavljaju strukture i reaguju na okruženje.

Šta usporava metabolizam i kako rešiti problem?

Većina nas ne shvata da se čak i sitnim promenama određenih stvari u svom životu lako možemo rešiti viška kilograma usled aktiviranja metaboličkih procesa u telu. Evo šta koči metabolizam…

Članak se nastavlja posle reklama

Nepravilan režim jedenja

Optimalna pauza između obroka treba da bude tri i po do četiri sata. Za kraće vreme organizam ne uspeva da se izbori s kalorijama, duža pauza može da „ubije“ apetit, a metabolizam prebaci u „režim spavanja“.

Nepravilan režim pijenja

Nedostatak vode potrebne za kvalitetan rad organizma usporava brzinu metaboličkih procesa. To može usporiti i proces gubitka težine a da osobe upošte nisu svesne ovog problema.

Članak se nastavlja posle reklama

Preteran broj kalorija u ishrani

Visoka kaloričnost namirnica dovodi do opterećenja rada organa za varenje. Optimalno funkcionisanje organizma održava se konzumiranjem otprilike 350–400 kcal na svaka četiri sata. Za to vreme nećete osetiti akutni osećaj gladi, što znači da ćete bez napora gubiti kilograme.

Mnogi u pokušaju da se reše viška masnih naslaga smanjuju dnevni unos kalorija, što ne uzrokuje samo napade gladi i loše zdravlje već i usporavanje metaboličkih procesa. Kao rezultat toga može doći ne do smanjenja masnih naslaga, već mišićne mase, što nije poželjno ni pod kojim uslovima. Zato dijetolozi ne preporučuju smanjenje dnevnog unosa kalorija na manje od 1.200 kcal.

Nedostatak belančevina u ishrani

Dijetolozi savetuju da se u svaki obrok uključi manja količina proteina: nemasno meso, orašasti plodovi, jaja, kiselomlečni proizvodi. Naravno, njihova doza ne treba da bude velika.

Izbegavanje kofeina

Navikli smo da je glavni izvor kofeina – aktivnog stimulatora rada nervnog sistema – kafa. On ima sposobnost da poveća brzinu metaboličkih procesa za 5–8% (to je oko 100–170 kcal). Međutim, šolja jakog čaja se s tim zadatkom bori mnogo bolje – ubrzava metabolizam za 12%.

Članak se nastavlja posle reklama

Previše prostih ugljenih hidrata

U proste ugljene hidrate spadaju namirnice koje volimo: slatkiši, peciva, beli hleb, šećer. Oni ne sadrže korisne materije niti vlakna koja su važna za naš organizam. A upravo ona imaju sposobnost da ubrzaju metabolizam za 30%. Zato treba da birate složene ugljene hidrate: sirovo voće i povrće, žitarice od celog zrna, hleb od integralnih žitarica, mahunarke. Žene koje tri puta na dan u svojoj ishrani imaju zastupljene salate od povrća – brže mršave i sporije se goje.

Odsustvo fizičke aktivnosti

Malo kretanja utiče na taloženje masnih naslaga. Čak ni stroga dijeta ne može da ubrza metabolizam ako nema fizičkog napora. Mršavljenje je, zapravo, proces prilikom koga se troši više kalorija nego što se unosi, ali akcenat je na trošenju kalorija (fizička aktivnost), a ne toliko na smanjenom unosu. Praktikujte šetnju, plivanje u bazenu i trening u teretani.

Ne jedete nakon treninga

Većina ljudi koji žele da smršaju posle aktivnog fizičkog napora – ne jede, trudeći se da uguši osećaj gladi, što nije dobro.

Preporučuje se da posle treninga pojedete mladi kravlji sir ili bananu kako biste „zatvorili prozor ugljenih hidrata“. Pod prozorom ugljenih hidrata podrazumeva se period tokom koga se sva energija iz konzumiranih proizvoda troši na oporavak i rast mišića. Ako telo ostavite gladno, ono će koristiti unutrašnju energiju, ostavljajući vas potpuno bez snage.

Članak se nastavlja posle reklama

Previše alkohola

Organizam percipira alkohol kao gorivo i ne pokušava da se reši viška kalorija (masnoće) topljenjem.

Nadiia Borovenko / gettyimages.com

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.magicnobilje.com