Nevoljno pomeranje očiju ili nistagmus: Šta je to i koji su njegovi simptomi i uzroci?
Nistagmus je medicinski naziv za nevoljno pomeranje očiju. Ovo stanje može prouzrokovati razne komplikacije u svakodnevnom funkcionisanju.
Nistagmus je stanje koje se nažalost veoma teško leči, ali postoje metode koje mogu olakšati simptome. Ponekad osoba nije ni svesna da joj se oči pomeraju, a u većini slučajeva to izazvia glavobolje, vrtoglavice i poremećaj ravnoteže.
Sadržaj članka
Šta je nevoljno pomeranje očiju – nistagmus?
Drhtanje, trzanje ili nekontrolisani ritmični pokreti očiju se na naziva nistagmus. Oči se mogu kretati u svim smerovima: odozgo nadole, s desna na levo ili dijagonalno. Ponekad osoba koja pati od ove bolesti i ne primećuje da im se oči nehotice pomeraju, dok osoba koji ih gleda to vidi. Ovo stanje se može javiti i kod dece i kod odraslih, a bolest može biti urođena ili stečena.
- Urođeno nevoljno pomeranje očiju
Obično se razbija tokom prvih šest meseci života deteta. On se često javlja uz druge bolesti kao što su katarakta, ambliopija, bolesti mozga ili nervnog sistema. - Stečeni nistagmus
On se po pravilu javlja kao razultat opštih bolesti tela – tumora, moždanog udara i vestibularnog aparata (u unutrašnjem uhu i zadužen je za održavanje ravnoteže) - Fiziološki nistagmus
U ovom slučaju se ovo stanje javlja kao reakcija na spoljašnje stimuluse i ono se javlja u jednom ili drugom stepenu kod svih ljudi. Na primer, ukoliko pratite objekte koji se brzo kreću ili se vrtite tokom valcera. - Patološko nevoljno pomeranje očiju
Ovakav nistagmus se javlja najčešće u pozadini očnih bolesti.
Koji su uzroci nistagmusa?
Nistagmus se može javiti iz različitih razloga, u zavisnosti od toga šta je izazvalo ovo zdravstveno stanje. To može biti:
- Zloupotreba loših navika
- Nasledna predispozicija
- Infektivne bolesti očiju ili ušiju
- Povrede lobanje
- Korišćenje narkotika
- Nedostatak vitamina B
- Neželjeni efekti određenih lekova
Takođe, ovo stanje se može razviti kao rezultat hroničnog stresa, prekomernog rada i emocionalne iscrpljenosti tela.
Koji su prateći simptomi za nevoljno pomeranje očiju?
Nistagmus ume da bude ispraćen određenom nelagodnošću. Pacijenti često primećuju:
- zamaljen ili dvostruki vid
- gubitak sluha
- vrtoglavica
- gubitak koordinacije
- glavobolja
- mučnina
- nemogućnost koncentracije
Ukoliko se ne leči, ovi simptomi mogu da otežaju svakodnevni život. A pored ovih komplikacija, on može da izazove astigmatizam, slab vid i razrokost.
Dijagnoza i lečenje
Da bi se dijagnostifikovao nistagmus, neophodan je odlazak kod oftalmologa koji će na jednostavnim vežbama uočiti da li postoji nistagmus i ako postoji koji položaj ga uzrokuje i koliko dugo traje. Lečenje može biti operacija ili drugi medicinski tretmani u zavisnosti od uzroka. Međutim, potpuno izlečenje još uvek nije moguće. Ukoliko nevoljno pomeranje očiju uzrokuje slab vid, onda će biti potrebne i naočare ili kontaktna sočiva.
Nistagmus se često ne može sprečiti, ali postoje neke preventivne mere koje mogu pomoći u smanjenju rizika od njegovog razvoja. Neophodno je da lečite infekcije oka u ranim fazama, izbegavajte pušenje i vodite zdrav način ishrane i života.