Ciste na jetri: Šta treba da izbegavate i kako čajna mešavina može da pomogne
Ciste na jetri može izazvati više faktora kao što je zloupotreba alkohola, nepavilna ishrana i neka medicinska stanja. Čajne mešavine mogu da pomog...
Dijareja je veoma neprijatno stanje koje vas često vezuje za kuću. Međutim, prirodni lekovi za dijareju mogu pomoći da prevaziđete ovaj neugodni problem.
Dijareja nije uvek povezana sa razvojem crevnih infekcija. Ona se može javiti prilikom loše ishrane, alergije na određenu hranu ili konzumiranje namirnica koje imaju iritirajuće ili laksativno sredstvo. Ona se može javiti i zbog lekova, stresa ili konzumiranje alkohola. Da bi se stolica normalizovala potrebno je korigovati ishranu i pomoći sebi uz prirodne lekove. Takođe je neophodno piti dovoljno vode kako ne biste dehidrirali.
Da biste se izlečili od dijareje, neophodno je da korigujete ishranu. U prva 2-3 dana dijeta će biti najstroža. Preporučuju se pirei i polutečna hrana da bi oporavila sluzokoža gastrointestinalnog trakta. Hrana treba da bude lagana sa dovoljno kalorija, ali i lako svarljiva. Hranu treba uzimati pomalo.
Prvenstveno, veoma je važno da uzimate dovoljno tečnosti kako ne biste dehidrirali. To mogu biti prirodni lekovi za dijareju i smirivanje stomaka poput čaja od kamilice ili nane ili obična voda. Preporučljivo je da jedete tost ili krekere. Takođe kuvani pirinač i pirinčana voda će pomoći da normalizujete rad creva. Kako se stanje povoljšava možete dodati kuvano povrće (ali pazite da to ne bude grašak, boranija ili pasulj – povrće koje nadima). Takođe, možete konzumirati čorbu od piletine ili povrća, kao ovsena kaša sa vodom bez šećera, pire kromir bez mleka i putera i banane.
Ako imate dijareju, važno je da iz ishrane izbacite masnu, prženu, začinjenu, prerađenu hranu kao i mleko. Izbegavajte kafu, slatke sokove i alkohol. Takođe, izbacite tamni hleb i belo sveže pecivo, slatka peciva, slatkiši i testeninu. Osim toga, trebalo bi da izbacite i slanu i kiselu hranu.
Glog može pomoći za zaustavljanje dijareje. Uzmite 5 g suvog voća i prelijte sa šoljom vrele vode i kuvajte 10 minuta. Potom ostavite da dostoji 30 minuta, procedite. Uzimajte jednu kašiku 3 puta dnevno.
Jedan od najpoznatijih i najuniverzalnijih lekova za borbu protiv dijareje je pirinčana voda. Za decu uzmite 1 kašičicu nerazlomljenog pirinča i sipajte u 7 šoljica vode. Dinstajte na laganoj vatri dok se u potpunosti ne skuva. Dobijenu smesu dajte po 1/3 šolje na svaka dva sata. Za odrasle se doza može povećati.
Prirodni lekovi za dijareju mogu biti napravljeni i od kore nara. Jednu kašiku kore nara prelijte šoljom ključale vode i ostavite dok voda ne promeni boju. Popijte celu šolju.
Jednu kašiku zrna ječma prelijte sa čašom vode. Ostavite da odstoji 4-5 sati, kuvajte 10 minuta, pa procedite. Uzmijate 1 kašiku 4-5 puta dnevno.
Brusnica može biti veoma efikasna u lečenju dijareje. Uzmite 2 kašike brusnice, izgnječite i prelijte sa 2 šolje ključale vode. Pijte pola čaše 4 puta dnevno.
Uzmite 100 g ovsene kaše na jedan litar hladne vode. Ostavite 4 sata, a potom kuvajte dok ne postane gusta i konzumirajte.
Stavite 1-2 kašike u vreli čisti tiganja i pržite dok ne dobije smeđu boju sve vreme mešajući. Jednu kašiku prepečenog brašna prelijte čašom ključale vode i dobro promešajte dok ne dobije konzistenciju guste pavlake.
Uzmite 200 g pregrade ljuski od oraha. Stavite u flašu i prelije sa 1/2 litre alkohola (votka) i ostavite 2-3 dana. Uzimajte 6-10 kapi u čaši vode 3-4 puta dnevno. Proizvod je veoma jak i može izazvati težak zatvor ako prekoračite dozu.