Zaštita od moždanog udara

Lek za prevenciju moždanog udara je jednostavan: praktikujte neku fizičku aktivnost, a pušenje, alkohol i stres ostavite iza sebe

by | 04.04.2022
zaštita od moždanog udara

O simptomima moždanog udara nije dovoljno samo pričati – treba govoriti na sav glas, i to stalno, tako da svako na vreme može da prepozna opasne signale i pozove Hitnu pomoć. Jedno je sigurno: što se pre dijagnostikuje moždani udar i pruži prva pomoć, to oboleli ima više šanse da preživi i oporavi se posle bolesti. O tome kako da izbegnete ovu, bukvalno rečeno katastrofu govori Aleksej Borisov, neurolog.

NAVIKE KOJE VODE DO MOŽDANOG UDARA

Život s malo kretanja

Svakodnevicu su nam znatno olakšali laptopovi, mobilni telefoni, automobili, liftovi i drugi uređaji. Ali ipak, zbog njih se manje krećemo. Vreme je da se setimo da su mehanizmi evolucije jedinstveni za sve, te je slabiji organizam, nažalost, osuđen na odumiranje. A lek za prevenciju je jednostavan – bavljenje sportom, fitnesom ili bar svakodnevna šetnja pred spavanje najmanje 20 minuta.

Pušenje i alkohol

Prema statističkim podacima, svake godine do pet miliona ljudi umre od oboljenja koja izaziva pušenje, uključujući i moždani udar.

Pušenje povećava rizik od ishemijskog moždanog udara dva do četiri puta! (Ishemija je stanje u organizmu izazvano lokalnim prekidom krvotoka, kad pojedina tkiva ne primaju dovoljnu količinu kiseonika iz krvi zbog narušene cirkulacije u krvnim sudovima koji ih opslužuju.)

Alkohol takođe predstavlja faktor rizika od moždanog udara – kako hemoragičkog, koji izaziva izliv krvi u mozak, tako i ishemijskog, uzrokovanog začepljenjem određenog krvnog suda u mozgu.

Članak se nastavlja posle reklama

Emocionalni stres

Ne smete se zadržavati u stresnim situacijama. Poslovna pitanja treba rešavati na poslu, a ne problem nositi kući. Možda ima smisla i da odustanete od gledanja vesti (najvažnije ćete ipak saznati – o tome će govoriti svi), posebno od crne hronike. A porodične probleme blagovremeno treba rešavati otvorenim razgovorom s bliskom osobom ili odlaskom kod psihologa.

Čajevi na bazi valerijane, kantariona, majčine dušice i nane, koje i sami možete napraviti u kućnim uslovima, pomoći će vam da smanjite negativni uticaj stresa.

Članak se nastavlja posle reklama

Kašičicu isitnjene suve sirovine prelijte šoljom ključale vode, ostavite da odstoji 10–15 minuta, pa procedite. Pijte po dve-tri šolje dnevno dok se stanje ne poboljša, ali ne duže od tri nedelje uzastopno. Posle dve nedelje pauze ponovo ih možete piti. Korisno je da ih kombinujete. Kontraindikacija: individualna nepodnošljivost.

 

Pročitajte i… Poboljšajte stanje krvnih sudova

 

Članak se nastavlja posle reklama

Foto: MarcBruxelle / iStock / Getty Images Plus via Getty Images

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.magicnobilje.com