Zašto se javlja seboroični dermatitis i da li ishrana može da ubaži simptome?

by | 14.07.2024
Zašto se javlja seboroični dermatitis i da li ishrana može da ubaži simptome?

Seboroični dermatitis je karakterističan po ljuskavom i masnom osip koji se najčešće se pojavljuje na licu. Saznajte šta aktivira simptome i kako ih ublažiti.

Uzroci seboroičnog dermatitisa još uvek nisu jasno objašnjeni. Međutim, postoji mnogo faktora koji predisponiraju seboroični dermatitis. Pre svega, osnovni uzrok bolesti je prekomerna aktivnost lojnih žlezda i abnormalno obnavljanje epidermalnih ćelija. To dovodi do ubrzane keratoze.

Problem prekomerne seboreje je posebno čest kod osoba sa endokrinim poremećajima povezanim sa hiperandrogenemijom. Kolonizacija bakterijama i gljivicama je važna kao uzrok seboroičnog dermatitisa. Izgleda da je kvasac Malassezia uzrok nespecifičnog imunološkog odgovora koji uzrokuje niz promena na koži koje dovode do seboroične upale.

Šta uzrokuje seboroični dermatitis?

Prema kliničkoj studiji, postoji i povezanost između pojave metaboličkog sindroma i težine PsA. PsA je takođe povezan sa imunološkim poremećajima. Lezije mogu pogoršati: loša ishrana (sa puno alkohola, nedostatak cinka, selena i B vitamina), poremećaji u ishrani, uzimanje lekova, nošenje uske i ne baš prozračne odeće, greške u nezi kože, preintenzivno uklanjanje lojnog sloja od strane pacijenata i zloupotrebljavaju kozmetiku. Bolest je češća kod muškaraca, bez obzira na starost.

Članak se nastavlja posle reklama

Seboroični dermatitis – simptomi

Glavni simptomi seboroičnog dermatitisa su eritematozni ljuskavi masni osip. Uglavnom se pojavljuje na lice, ali može se pojaviti na koži glave i leđa. Prati ih svrab, pogoršan znojem. Sunčeva svetlost ublažava simptome. Pogoršanje simptoma može da uzrokuje stresom, izlaganjem klimatizovanim prostorijama, sistemskim infekcijama sa temperaturom i lekovima.

Bolest počinje ljuštenjem razgranatog epidermisa i umerenim eritemom. Na licu, eritematozne lezije se nalaze uglavnom na čelu, u nazolabijalnim naborima, na obrvama i ušima. Formiraju lepljive žute kraste. Lezije na vratu su prstenaste.

Članak se nastavlja posle reklama

Lečenje

Seboroični dermatitis je hronična bolest. Zbog toga je potrebno ponovljeno lečenje i odgovarajuća prevencija. Cilj terapije je, pre svega, smanjenje vidljivih simptoma bolesti i intenziteta svraba i eritema. U većini slučajeva, lokalni lekovi su dovoljni. U slučaju kože glave, lečenje se zasniva na lokalnim preparatima: šamponima, losionima, gelovima i kremama. To uključuje antifungalne lekove, citostatike, keratolitike, kortikosteroide veoma niske potencije i inhibitore kalcineurina.

PsA terapija na licu i torzu ima za cilj smanjenje prekomernog lučenja sebuma, smanjenje upale, iritacije i poboljšanje estetskog izgleda kože. Ovde, kao i u slučaju kože glave, lekovi se primenjuju lokalno.

Da li ishrana može da pomogne?

Prava dijeta je podrška u lečenju seboroičnog dermatitisa. Trebalo bi da ograničite unos jednostavnih šećera i izbegavate alkohol. Pored toga, vredi isključiti: slatka gazirana pića, kafu, slatkiše, prženu hranu, brzu hranu, hranu sa visokim sadržajem konzervansa, boja i soli, majonez, ljute začine, krompir, beli pirinač i testenine, beli hleb.

Važno je obezbediti dovoljno vitamina, a najbolji izvor je povrće i voće. Ono sadrži antioksidanse koji pomažu u neutralizaciji slobodnih radikala i borbi protiv upale. Ishrana treba da sadrži polinezasićene masne kiseline: omega-3 i omega-6, a najbolji izvor su ribe i biljna ulja.

Članak se nastavlja posle reklama

Dijetalna vlakna i cink takođe imaju pozitivan efekat. Izvori poslednjeg su orasi i zeleno povrće. Smanjenje težine simptoma primećeno je prilikom uzimanja meda i upotrebe infuzija od koprive. Takođe je važno piti dovoljno vode kako bi se osiguralo da koža ostane pravilno hidrirana.

Panuwat Dangsungnoen / gettyimages.com

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.magicnobilje.com