Gavez: Narodni recepti za ekcem, otežano varenje i bolne zglobove

by | 22.05.2024
Gavez: Narodni recepti za ekcem, otežano varenje i bolne zglobove

Gavez se vekovima koristi u tradicionalnoj i alternativnoj medicini. Od  njega se pripremaju tinkture, masti, dekocije, infuzije, balzami i drugi oblici za brojnih zdravstvenih tegoba.

Gavez voli mesta sa visokom vlažnošću, pa se sakuplja u močvarama i ušćima reka. Biljka je najrasprostranjenija u Evropi, Japanu i azijskom delu Rusije. Gavez ima crne plodove veličine srednjeg oraha sa semenom unutra. Potpuno sazrevanje ploda dolazi do septembra.  Gavez se smatra vrednom lekovitom biljkom jer sadrži maksimalne doze hranljivih materija. Na bazi biljke pripremaju se tinkture, masti, decokcije, infuzije, balzami i drugi oblici.

Zašto je gavez tako popularan u narodnoj medicini?

Gavez je stekao svoju popularnost zbog snažnog antiinflamatornog i antibakterijskog dejstva. Uz njegovu pomoć možete ukloniti grčeve i zaustaviti krvarenje. Takođe, biljka se često koristi za lečenje respiratornog i kardiovaskularnog sistema i normalizaciju krvnog pritiska.

Poznato je da se biljka koristi u lečenju patologija mišićno-skeletnog sistema, restauraciji hrskavice i koštanog tkiva. Međutim, vredi zapamtiti da je gavez otrovna biljka sa visokim sadržajem opasnih alkaloida. Zbog toga, sve lekove zasnovane na njemu treba propisati pod nadzorom lekara.

Hemijski sastav gaveza

Cvetovi, rizomi i listovi biljke sadrže različite koncentracije korisnih supstanci:

  • Vitamine B i E
  • Organske kiseline, gama-aminobuterna kiselina
  • Alantoin
  • Inulin
  • Kvercetin
  • Kumarine
  • Beta-sitosterol
  • Holin
  • Kafeinska kiselina
  • Alkaloidi
  • Glikozidi
  • Sluz
  • Esencijalna ulja.

Gavez u alternativnoj medicini

U homeopatskoj praksi i alternativnoj medicini, gavez je poznat po svojim adstringentnim i jakim antimikrobnim svojstvima. Koristi se u različitim varijacijama: spolja, iznutra, obloge, losioni, trljanje, masti.

Gavez je prilično popularan za kupanje kada osoba pati od bolesti zglobova i kostiju. Procesi regeneracije i obnavljanja koštanog tkiva su ubrzani, rane i čirevi na koži bolje zarastaju. Od mlevenog praha možete napraviti hemostatski flaster koji će pomoći kod krvarenja iz nosa i posekotina.

Travari visoko cene efikasnost alkoholne tinkture iz rizoma. Koristi se za obloge za ublažavanje bolova i uzima se oralno. Mast je propisana za artritis, osteohondrozu i oporavak od preloma kostiju.

Vodene infuzije i dkocije iz rizoma gaveza su posebno efikasne za patologije gastrointestinalnog trakta, dizenteriju, ulcerozni kolitis, bronhitis, poremećaje želuca i creva. Korišćenje obloga pomaže da se oslobodite gljivičnih infekcija na nogama i genitalijama.

Recepti od gaveza

Zbog svoje efikasnosti, od gaveza se pripremaju različiti dozni oblici. Popularni recepti uključuju:

Tinktura iz rizoma gaveza

Pomaže kod poremećaja varenja, dijareje, peptičkih ulkusa i gastritisa. Za pripremu, uzmite 100 g suve sirovine i razblažite alkoholom u omeru od 1 do 5. Dobijena sirovina se infuzira 21 dan na tamnom mestu, filtrira i sipa u čistu posudu. Uzimajte tinkturu 30 kapi nekoliko puta dnevno pre obroka;

Ekstrakt ulja od gaveza

Smatra se veoma efikasnim lekom za različite manifestacije ekcema i psorijaze. Za pripremu se uzima suvi koren gaveza, koji se pomeša sa hladno ceđenim biljnim uljem u odnosu 1:5. Ostavi se da odstoji na suvom, tamnom mestu nedelju dana na sobnoj temperaturi, a zatim se procedi kroz gazu. Nanesite na zahvaćena područja kože ili napravite obloge.

Infuzija sa mlekom

Pomaže kod plućne tuberkuloze i drugih patologija respiratornog sistema. Da biste pripremili infuziju, uzmite 50 g suve sirovine i prelijte je litrom vrućeg mleka, a zatim ostavite u termosu i filtrirajte. Uzmite infuziju od 100 g tri puta dnevno u naredne dve nedelje.

Prah korena gaveza

Dobro osušeni rizom gaveza se melje u blenderu ili mlinu za kafu do praškastog stanja. Dobijeni prah se nanosti na sterilnu gazu i na ranu. Primećeno je da ovaj prah ubrzava zarastanje manjih posekotina na koži.

Kontraindikacije

Biljka ima ne samo korisna lekovita svojstva, već i otrovne alkaloide u svom sastavu, koji mogu izazvati trovanje u slučaju predoziranja. Stoga, pre praktikovanja bilo koje terapije sa gavezom konsultujte lekara.

Madeleine_Steinbach / gettyimages.com

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.magicnobilje.com