Art-terapija: četkice i boje umesto tableta

Osnovni cilj terapije umetnošću jeste harmonizacija mentalnog stanja preko razvoja sposobnosti samoizražavanja i samospoznaje

by | 01.07.2022
art-terapija

Svake godine doktori sve glasnije ukazuju na to da lekovi ne donose samo korist već i štetu. Lekarima i pacijentima u pomoć priskaču metode lečenja bez lekova. O njima govorimo s psihologom Galinom Ohotnikovom.

U poslednje vreme sve češće se govori o artterapiji. Kakav je to metod?

Počeću od početka. Setite se kad smo bili deca kako smo maštali, fantazirali, pravili zamkove od peska. Sanjarili smo i naša mašta pretvarala se u stvarnost. Gde je nestala ta lakoća s godinama? Sledimo stavove koji se prenose s generacije na generaciju i postajemo ozbiljni, iza brava skrivamo svoje srećno „ja“ i učimo našu decu da se kriju od sveta. A čovekova svrha je da bude srećan. Najlepši način da upoznate svoje srećno „ja“ leži u artterapiji. Samo ime kaže nam da je reč o lečenju umetnošću.

Šta je artterapija?

Artterapija (od engleske reči art – „umetnost“ + terapija) jeste lečenje zasnovano na primeni umetnosti i kreativnosti.

Članak se nastavlja posle reklama

Osnovni cilj artterapije jeste harmonizacija mentalnog stanja preko razvoja sposobnosti samoizražavanja i samospoznaje. Vrednost upotrebe umetnosti u terapeutske svrhe leži u činjenici da se pomoću nje možete izraziti i istražiti različita osećanja na simboličkom nivou.

Recite nam nešto o postupku…

Art-terapija se zasniva na uverenju da se sadržaj unutrašnjeg „ja“ neke osobe reflektuje u vizuelnim slikama kad god ona slika, crta ili oblikuje skulpturu, tokom čega se njeno stanje harmonizuje.

Članak se nastavlja posle reklama

Kakav je mehanizam ove terapije?

Pomoću umetnosti proživljavaju se faktički sva ljudska osećanja: ljubav i mržnja, bol i radost, ljutnja i oduševljenje, bes, strah i frustracija. I sve to prolazi u netraumatičnom obliku za osobu. Crtanjem, bojenjem, pisanjem, čitanjem priča, oblikovanjem figura osoba ne rešava samo određeni zadatak, ona uči da posmatra situaciju sa strane, dobija dublju viziju i razume svoj život, nalazeći odgovore na večna pitanja: Ko sam ja? Zašto živim? Šta je za mene najvažnije? Koja je moja svrha, moja istina, moj smisao? Šta dobro donosim svetu? Koliko sam vredan? Koja je moja uloga u univerzumu?

Umesto špriceva i igala – četke i boje, papir i testo u boji, plastelin i glina, pesak, griz, fotografije i metaforičke karte, tkanine. Ima još mnogo toga čime se, uz pravilan pristup, može izlečiti ljudska duša. Artterapija je vezivna nit između svesnog i podsvesnog. Uostalom, većina naših problema nije na našem svesnom nivou, već mnogo dublje. Stoga ih nije lako iskoreniti medicinski i verbalno. A na nivou slika, metafora i umetnosti to jeste moguće.

LEČENJE MUZIKOM I KNJIGAMA

Postoji li mnogo načina za terapiju umetnošću?

U artterapiji postoji mnoštvo pravaca, a danas, u vreme brzih tehnologija, sve ih je više. Među glavnim oblastima su:

Članak se nastavlja posle reklama

* Izoterapija – spoznaja, otkrivanje pomoću crtanja. U tom pravcu predlaže se upotreba četaka i boja, olovaka, flomastera, bojica. Najvažnije je da ne morate znati da crtate. Niko neće ocenjivati vaš crtež. Važno je verovati telu, verovati sebi i crtati ono što duša želi. Počnite. Svideće vam se.

* Muzikoterapija – muzički pravac. Osobi mogu predložiti da sluša muziku, da svira ili da stvara sopstvenu muziku. Sposobnost muzike da podstakne određena stanja, da probudi različite emocije u osobi i njena lekovita svojstva dokazali su mnogi fiziolozi.

* Terapija peskompodrazumeva korišćenje peska. Ona uključuje dubinski rad s ljudskim osećanjima, omogućava analizu mnogih strategija ponašanja, otvara pristup zarobljenim stanjima, aktuelizuje kreativnost i istraživački interes.

* Biblioterapija – lekovito dejstvo čitanja ili drugog oblika rada s teksom. U ovom slučaju osoba čita poznate i nepoznate tekstove, bira za sebe značajne reči, sastavlja poruke od tih reči itd.

Članak se nastavlja posle reklama

* Kolažna terapija – stvaranje kolaža. Isečene slike od papira transformišu se u željenu mapu.

* Kinoterapijazahvaljujući bioskopu i video-klipovima nastaje diskusija i preispitivanje vrednosti koje su važne za neku osobu. Naime, lakše je gledati glavnog junaka nego sebe i lakše je njega procenjivati. Možete izgraditi i liniju ponašanja junaka i potom to projektovati na sebe.

* Foto-terapija – pravac artterapije povezan s primenom fotografije u rešavanju različitih psihičkih problema, kao i u razvoju i harmonizaciji ličnosti.

LUTKE I PRIČE ZA DECU

A šta je za decu najbolje?

Naravno, terapija pričanjem priča. To uključuje upotrebu metafora preko bajki, priča i drugih sličnih tekstova za učesnike kako bi razumeli obrasce svog ponašanja, nakon čega sledi izbor nejefikasnijih. Postoje različiti oblici rada s pričama: korišćenje gotovog materijala, dodavanje delova priče, smišljanje autorskih priča, slušanje ili glumljenje priče. Postoji i terapija lutkama kao metod psihološke korekcije različitih stanja.

Koje su prednosti artterapije?

Glavna osobenost artterapije jeste to što nije štetna i što blago i pažljivo utiče na osobu. Ona radi direktno s podsvešću, pomaže da se dopre do nevidljivih ljudskih resursa.

Kreativnost pomaže da se stekne samopouzdanje i sposobnost da se lakše izražavate, akumulirate pozitivno životno iskustvo. Ona rešava širok spektar problema i zadataka: starosne i egzistencijalne krize, unutrašnje i spoljašnje sukobe, gubitke, povrede itd. Ukoliko jednom proba s artterapijom, osoba će početi da gleda na svet očima kreatora: umetnika, pesnika, skulptora, koji sam stvara svoj život i menja svet oko sebe. Takvi ljudi pronalaze svoj poziv, svrhu, životnu misiju i slede je.

Želim da završim priču sledećim rečima: Svaki čovek je rođen za sreću, kao ptica za let. Vi ste najbolja stvar koja vam se desila u životu. Stvorite svoj život, svoju sreću! Zračite srećom!

 

NEOBIČNE METODE ARTTERAPIJE

* Metaforičke asocijativne karte – to je jedan od najmlađih pravaca artterapije. Zasniva se na ideji da je osoba sklona da pruži različite vrste slika i tekstova s ličnim sadržajem i uspešno radi sa svešću i transformacijom tog sadržaja. Metaforičke asocijativne slike omogućavaju da se identifikuju ona stanja i aspekti ličnosti koji zahtevaju pažnju i razvoj.

* Mandaloterapija – terapija korišćenjem mandala. Mandala u bukvalnom prevodu znači crtež u krugu. Ovaj trend dolazi iz narodnih tradicija i verovanja i povezan je s upotrebom lekovitog kruga za crtanje. Crtanje ili bojenje mandala daje osobi priliku da se upozna sa svojim složenim stranama, da razume uzrok nastalog stanja i identifikuje moguća rešenja problema.

* Testoplastika – ovaj pravac ima poseban potencijal za razvoj emocionalne inteligencije, formiranje novih osećanja i otpuštanje starih.

* Grimoterapija – cilj terapijske šminke jeste identifikovanje sa samim sobom. U njoj nema zabrana ni ograničenja, štaviše, željeno se lako može pokazati kao stvarno. Uostalom, maske nas čine hrabrijim i pomažu u sprovođenju čak i najglupljih ideja.

Pročitajte i… Felinoterapija: Kad se mačka pretvori u doktora

 

Foto: Horsche / iStock / Getty Images Plus via Getty Images

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.magicnobilje.com