Da li ste probali rusku medovuhu? Evo kako se pravi ovaj prirodni lek

by | 12.08.2024
Kako se pravi ruska medovuha kao lek

Medovuha je originalno piće s niskim procentom alkohola, slično slatkom pivu. Omiljeni je napitak jer donosi mnoge zdravstvene koristi, od jačanja imuniteta do poboljšanog varenja.

Ruska medovuha, ili „medovukha,“ je tradicionalni ruski alkoholni napitak koji se pravi fermentacijom meda. Rusi je piju još od 9. veka, tačnije od vremena kneza Vladimira, koji je medovuhu i uveo u upotrebu. Veoma je popularno i danas zahvaljujući lekovitim dejstvima.

Ruska medovuha kao lek

S obzirom na svoje prirodno poreklo, medovuha ima određene lekovite osobine koje se koriste u narodnoj medicini. Evo kako se koristi kao lek:

Podrška probavi: Medovuha se može koristiti za poboljšanje probave zbog svojih probiotik efekata. Preporučuje se mala količina pre obroka.

Jačanje imuniteta: Zbog prisustva meda, koji je poznat po svojim antibakterijskim i antiinflamatornim svojstvima, medovuha može pomoći u jačanju imunološkog sistema.

Članak se nastavlja posle reklama

Ublažavanje simptoma prehlade: U nekim slučajevima, medovuha se koristi za ublažavanje simptoma prehlade ili gripa, kao što su bol u grlu i kašalj. Pije se topla, ali ne previše vruća, kako bi se izbeglo oštećenje sluzokože.

Poboljšanje cirkulacije: Medovuha može pomoći u poboljšanju cirkulacije krvi, što može biti korisno za oporavak mišića i smanjenje bolova.

Članak se nastavlja posle reklama

Međutim, važno je napomenuti da se medovuha kao lek ne preporučuje za osobe koje izbegavaju alkohol, kao i za one sa određenim zdravstvenim stanjima. Uvek je najbolje konsultovati lekara pre nego što počneš da koristiš medovuha u medicinske svrhe.

Kako se pravi medovuha?

Stari Rusi pravili su medovuhu isključivo tako što su prirodni pčelinji med (šumski, livadski…) rastvarili u svežoj, izvorskoj, hladnoj vodi, koju su potom mešali dugo i polako. Danas se priprema malo drugačije i brže.

Potrebno je: 300 g prirodnog meda, dva litra vode, kašika suvog kvasca ili 25 g svežeg, 5 g hmelja i začini – po prstohvat cimeta, muskatnog oraha, šumskih jagoda, anisa, karanfilića… ili nečeg drugog što volite.

Priprema: stavite vodu u dublju posudu da provri, a zatim joj dodajte sav med uz stalno mešanje. Kuvajte tri minuta, dok se na površini ne pojavi bela pena, koju treba pažljivo da skinete kašikom.

Članak se nastavlja posle reklama

Odmah dodajte začine uz neprestano mešanje. Ceo postupak treba da traje sedam minuta, kako med ne bi pregoreo. Skinite šerpu s vatre, a zatim u nju ubacite hmelj. Prohladite. Kad temperatura padne na 25 do 30 stepeni Celzijusa (tako treba da bude tako zbog kvasca), dodajte rastvoren kvasac. Ostavite posudu na tamnom mestu, na sobnoj temperaturi.

Nakon dan-dva primetićete da je napitak počeo fermentirati (pojaviće se pena i čuće se tiho šištanje). Tad sadržaj prelijte u dve velike staklene tegle od tri litra, ali ne do vrha, i ostavite još da fermentira (pet dana). Ukoliko želite da proverite da li se fermentacija završila, prinesite šerpi upaljenu šibicu – ako se ne ugasi, proces je gotov.

Medovuhu razlijte u flaše kroz nekoliko slojeva gaze, ostavljajući nataloženi deo u tegli. Čuvajte je u frižideru. Možete je piti odmah, ali biće ukusnija ako odstoji još pet dana na hladnom…

Milanchikov / gettyimages.com

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.magicnobilje.com