Da li je uvek neophodno vaditi zubni živac zbog protetike?

by | 07.08.2024
Da li je uvek neophodno vaditi zubni živac zbog protetike?

Mnogi se pitaju da je li se mora vaditi zubni živac zbog krunica i mostova jer neki stomatolozi to preporučuju. Evo šta na to kažu ruski stomatolozi.

Ranije se zubni živac tokom protetike obavezno vadio, pošto se zubno tkivo pregrevalo tokom brušenja zuba i živac se oštećivao. Ukoliko se ti zubi ne bi depulpirali, za kratko vreme bi se ispod mosta razvijao pulpitis (upala zubnog živca).

Šta je zubni živac?

Zubni živac, poznat i kao dentalna pulpa, je mekano tkivo unutar zuba koje sadrži krvne sudove, živce i vezivno tkivo. Pulpa se proteže od krunice zuba (vidljivog dela) do vrha korena, gde se spaja sa okolnim tkivima putem korenskih kanala. Oštećenje ili infekcija zubne pulpe može dovesti do bolnih stanja i zahteva medicinsku intervenciju.

Da li je potrebno vaditi zubni živac zbog krunica?

Ukolko bi se javila upala zubnog živca, most bi počeo da se lomi i protetika se morala raditi iz početka. Zato su stomatolozi praktikovali da se vadi zbuni živci pre postavljanja krunica i mostova. S druge strane, depulpirani zubi su mrtvi, preostali dentin (masa iz koje se sastoji zub) ne obnavlja se u njima, tako da traju mnogo kraće od živih zuba.

Članak se nastavlja posle reklama

Da bi se prevazišlo pregrevanje tokom stomatološke procedure (brušenja zuba), izmišljeni su uređaji koji se sada primenjuju praktično svuda – orošavaju zub vodom tokom procedure, sprečavajući tako pregrevanje. Smatra se da su toplotne traume zubnog živca prilikom procedure prevaziđene pa teoretski depulpiranje zuba nije neophodno. Ali nije uvek tako.

Verovatnoća od pregrevanja se smanjila, ali nije isključena. Osim toga, ako se zub duboko izbrusi i sloj dentina ostane neznatan, živac će reagovati na hladna i vruća jela i hemijske iritacije. Pulpitis ispod mosta i problemi koji su povezani s tim tada su neizbežni.

Članak se nastavlja posle reklama

Šta savetuju stomatolozi?

Neki stomatolozi predlažu sledeće: ne uklanjajte živac prilikom ugradnje proteze, nego napravljeni most stavite na privremeni cement. Pratite stanje najmanje mesec dana: ukoliko nema reakcije na temperaturnu i hemijsku stimulaciju i uveče vam nisu potrebni lekovi za bolove, ne mora se raditi depulpacija zuba i tada se most može postaviti na trajni cement.

Jasno je da je u suprotnom obavezna depulpacija. Međutim, iskreno govoreći, stomatolozi, po pravilu, nerado stavljaju most na privremeni cement, jer se u tom slučaju mogu ispoljiti i drugi nedostaci proteze.

SerhiiBobyk / gettyimages.com

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.magicnobilje.com