Koliko često vam se dešava da započente seriju kijanja bez posebnog razloga? Često kijanje kao simptom može biti pokazatelj mnogih stvari. Nekada je to sasvim bezazleno, a nekada može ukazati na ozbiljnija stanja.
Kijanje je refleksni odgovor na iritaciju nazalne sluzokože. To je ujedno i zaštitni mehanizam našeg respiratornog sistema. Ukoliko prašina ili sekret uđe u disajne puteve, telo odmah reaguje pokušavajući da ukloni iritant. Razlozi za kijanje mogu biti prehlade, alergije, spoljašnji iritanti, hormonsko ili izazvano lekovima.
Iznenadno snažno oslobađanje vazduha iz pluća može biti uzrokovano raznim iritantima.U trenutku kijanja dolazi do kontrakcije velikog broja mišića koji pomažu izbacivanje vazduha iz nosa. Kijanje se događa momentalno i iznenadnu. Čim iritant dođe u kontakt sa unutrašnjom površinom nosa, trigeminalni nerv prenosi signal u mozak i aktivira se refleks. Potom lagano izdišemo.
Ukoliko osoba kine jednom ili dva-tri puta zaredom, onda u tome nema ništa loše. Međutim, ako se desi ponovljeno kijanje od desetak puta zaredom, onda ono zahteva pažnju. U tom slučaju se najverovatnije na nosnoj sluzokoži formirao otok, koje potom telo doživljava kao iritant i pokušava da ga se otarasi.
Članak se nastavlja posle reklama
Vrste kijanja
Postoji nekoliko različitih vrsta kijanja.
Refleksno kijanje
Predstavlja nevoljnu reakciju na iritaciju ili stimulaciju nozdrva.
Alergijsko kijanje
Ovaj tip kijanja predstavlja reakciju na iritante iz životne sredine
Vazomotorno kijanje
Kijanje ovog tipa nastaje kao rezultat kršenja procesa koje regulišu tok krvnih sudova u nosi
Hormonsko kijanje
Ovo može biti izazvano sa hormonskim promenama u telu i bolestima endokrinog sistema.
Psihogeno kijanje
Povezuje se sa preteranim emocionalnim stresom.
Kijanje izazvano lekovima
Kijanje kao simptom: Uzroci
Kijanje može biti uzrokovano različitim uzrocima koje ne moraju imati ikakve vete sa zaraznim bolestima i stanjima.
Članak se nastavlja posle reklama
Spoljni iritanti nazalne sluzokože kao što su prašina, dim cigarete, hemikalije, jaki mirisi ili hladan vazduh. Ovakvo kijanje je često praćenje kašljem.
Alergijske reakcije koje dovode do curenja iz nosa pri čemu svrab u nosu i otežano disanje kroz nos izazivaju produžene napade kijanja. Ovo se najčešće dogaća u proleće kada je period cvetanja. Pored toga, kijanje se može javljati zbog buđi, grinja, životinjske peruti ili alkohola.
Alergijski oblik astme može biti uzrok čestog kijanja. Njega prati svrab u nosnoj šupljini i bol u grlu.
Polipi u nosnoj šupljini, kao i devijacija nosne pregrade su takođe stalni iritanti i dovode do čestih napada kijanja. Kao propratni simptomi javlja se i nazalni glas i obilni providni sekret.
Nekontrolisana upotreba kapi ili sprejeva za nos sa kortikosteroidima.
Upotreba antidepresiva i nekih lekova za visok pritisak i hemoterapiju mogu izazvati učestalo kijanje.
Upala sluzokože jednjaka i želuca može izazvati svrab u nosu ili kijanje
Hormonalne promene tokom puberteta, menstrualnog ciklusa, trudnoće, menopauze ili uzimanja kontraceptiva mogu izazvati kijanje.
Dijagnostika i lečenje
Često kijanje kao simptom može uticati na kvalitet vašeg života i ako je to slučaj, potrebno je da se konsultujete sa lekarom. Da bi se otkrio uzrok kijanja, koriste se različite dijagnostičke metode uzimajući obzir koliko često se kijanje događa i u kojim okolnostima.
Mastoiditis se dešava kada se uobičajene infekcije srednjeg uva ne leče i šire se na mastoid. Otkrijte koji su simptomi i zašto je važno obratiti s...
Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.magicnobilje.com