Da li znate šta je kompleksni regionalni sindrom bola i kako se leči?

by | 24.06.2024
Da li znate šta je kompleksni regionalni sindrom bola i kako se leči?

Šta je kompleksni regionalni sindrom bola je hronično bolno stanje koje obično pogađa jednu ruku ili nogu. Ne postoji jedinstveni lek za CRPS, ali različiti tretmani mogu pomoći u upravljanju simptomima.

Kompleksni regionalni sindrom bola (CRPS) ili refleksna simpatička distrofija (RSD), je hronično bolno stanje koje obično pogađa jednu ruku ili nogu. Sindrom se često razvija nakon povrede, operacije, moždanog udara ili srčanog udara, ali intenzitet bola nije proporcionalan težini početne povrede.

Šta je kompleksni regionalni sindrom bola?

Kompleksni regionalni sindrom bola uključuje sledeće komponente:

  • Kompleksne (trajanje bola, autonomne, inflamatorne, motorne, kožne i distrofične promene).
  • Regionalni (većina slučajeva je povezana sa određenim delom tela, a bol se može proširiti i izvan mesta početne lezije).
  • Bol (može se javiti i spontano i pod uticajem bezuslovnih nadražaja koji ga obično ne izazivaju, kao i abnormalno povećana osetljivost na stimuluse).
  • Sindrom (skup simptoma koji su međusobno povezani).

Šta uzrokuje kompleksni regionalni sindrom bola?

Najčešće se kompleksni regionalni sindrom bola razvija nakon preloma distalnih kostiju podlaktice. Faktori rizika su sama povreda, imobilizacija ekstremiteta, kao i centralno oštećenje nervnog sistema (neoplazme na mozgu, moždani udar, traumatska povreda mozga, meningitis, amiotrofična lateralna skleroza).

Pod uticajem traumatskih faktora razvijaju se poremećaji u perifernom i centralnom nervnom sistemu, upale. Pojavljuje se refleksni spazam perifernih sudova, što doprinosi razvoju autonomnih poremećaja. Udovi postaju hladni i bledi. Nakon toga, periferni sudovi se šire, a koža u zahvaćenom području postaje topla. Sve to dovodi do pojave mikrocirkulacije.

Simptomi

Bol se razvija unutar jednog uda. U kombinaciji sa senzornim smetnjama i vegetativno-trofičnim poremećajima (edem, promena boje kože, lokalne promene temperature kože, znojenje) javlja se osećaj pečenja i bol. Brzina rasta kose i noktiju se menja, razvija se lokalna osteoporoza i poremećaji kretanja. Najčešće se simptomi kompleksnog regionalnog sindroma javljaju odmah, nekoliko dana ili nedelja nakon povrede, ređe – mesec dana nakon povrede.

Prva faza bolesti traje 2-3 meseca. Karakteriše ga bol različitog intenziteta (pulsirajući, pekući bol). Pojačava se kretanjem i palpacijom, promenama vremena ili uzbuđenjem, pod uticajem prekomernih toplotnih nadražaja.
Bol se može proširiti na celu ruku i rameni zglob, a u nekim slučajevima i na odgovarajuću polovinu tela.  Ogroman otok se razvija na zadnjoj strani šake ili stopala i donjoj trećini podlaktice ili potkolenice. Počinje sa konzistencijom testa, ali kasnije postaje gusta.

Druga faza bolesti se razvija nakon 3-6 meseci. Bol postaje manje intenzivan, ukočenost zglobova šake ili stopala se povećava, a ukočenost se razvija u interfalangealnim i metakarpofalangealnim zglobovima.
Ovu fazu karakterišu sledeće promene na koži: gubitak elastičnosti, hipertrofija, promena od početne hiperemije do plavetnila ili bledilo, postepeno povećanje atrofije. Često se razvija hiperkeratoza (zadebljanje stratum corneum epidermisa) i hipertrihoza (prekomerni rast kose).

Posle 6 meseci počinje treća faza bolesti. Atrofiraju sve strukture tkiva, razvija se zglobna kontraktura, a u težim slučajevima fibrozna ankiloza malih zglobova stopala ili šake. U svim fazama kompleksnog regionalnog sindroma bola, pacijenti su emocionalno nestabilni, razdražljivi i skloni depresiji.

Dijagnoza i lečenje

Kompleksni regionalni sindrom bola dijagnostikuje se prvenstveno na osnovu kliničkih manifestacija bolesti. Važna dijagnostička metoda je elektroneuromiografija. Potom, koristeći rendgenske snimke, lekari mogu da identifikuju znake „pegave“ osteoporoze.

Prva faza lečenja kompleksnog regionalnog sindroma bola uglavnom se odnosi na ublažavanje akutnog bola. U drugoj fazi rehabilitacioni tretman je namenjen onim pacijentima koji još nisu u mogućnosti da se vrate na posao. Olakšava prelazak sa primarnog lečenja na normalan način života. U trećoj fazi, lekari koriste individualizovani intenzivan kompleksni tretman.

Contributor / shutterstock.com

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.magicnobilje.com