Kako da sačuvate DOBAR SLUH

Ruski stručnjaci savetuju kako da lečite uši, sačuvate i poboljšate sluh pomoću prirodnih sredstava

by | 02.06.2022
Sačuvajte dobar sluh

Mnogi od nas posle prehlade često imaju upalu uha. Obično je lečimo kapima iz apoteke, neko u uho ubacuje vatu s kamforom ili, jednostavno, trpimo dok ne prođe… S druge strane, kod starijih ljudi neretko se „zapuši“ samo jedno uho, osećaju svrab i imaju mnogo cerumena (ušne masti). Ipak, najveći problem je pogoršanje sluha, kao i zujanje ili šum u ušima… Ruski stručnjaci savetuju kako da lečite uši i poboljšate sluh pomoću prirodnih sredstava

 

Piše: Andrej Ivanovič Zalomljenkov, farmaceut i travar sa 25-godišnjom praksom

ZAŠTO JE OPASNA UPALA UHA

Otitis (upala srednjeg uha) veoma je rašireno oboljenje, kako kod dece tako i kod odraslih. Često se razvija posle gripa, angine, banalne kijavice, a ukoliko je imunitet oslabljen – može da pređe u hroničan oblik. Tokom akutnog otitisa oboleli se žali na jak bol u uhu, temperaturu od 38 stepeni i više, kao i sekret iz ušnog kanala. U većini slučajeva prilikom intenzivnog lečenja nekomplikovani otitis prolazi u roku od dva do četiri dana, uz korišćenje baktericidnih i protivupalnih sredstava iz arsenala narodne medicine. Lekari u toj situaciji, pogotovo deci, propisuju antibiotike. Ponekad se, usled probijanja gnoja, u bubnoj opni stvaraju otvori, ali oni obično brzo zarastaju, te sluh od toga ne strada.

Članak se nastavlja posle reklama

Hronična upala uha često dovodi do slabljenja sluha, skoro do njegovog potpunog gubitka. U retkim slučajevima gnojni mikrobi mogu da prodru u predeo lobanje, izazivajući groznu komplikaciju – upalu mozga (meningitis), što može imati teške posledice, pa čak i fatalan ishod. Zato je najbolje da se najpre obratite ORL lekaru kako bi vam odredio adekvatno lečenje.

LEKOVITI TAMPONI ZA UŠI

Dobar efekat u slučaju upale uha ispoljava tampon od vate nakvašen tinkturom od nevena, božura i propolisa koji se stavlja u ušnu školjku. Tamponi se menjaju jednom-dvaput dnevno.

Članak se nastavlja posle reklama

Prilikom gnojnog otitisa i bolova u uhu možete koristiti 70-postotnu alkoholnu tinkturu od pupoljaka topole u razmeri 1 : 5 (pobrinite se da u proleće nabavite pupoljke, da ih ne biste tražili onda kad vam zatrebaju!). Tinkturom nakvasite komadiće vate i stavite ih u ušni kanal (možete je kombinovati s tinkturom od propolisa). Kura traje 10–15 dana. Smatra se da je proces saniran ukoliko je ušna šupljina suva i mesec dana po prestanku lečenja nema izlučevina. Vodite računa o tome da vata ne ode duboko u uho kako biste je lako mogli izvaditi (to radite pincetom).

GREJANJE UHA DIMOM

Ponekad se tokom prehlade javlja jak bol u jednom ili oba uha, a po smirivanju upalnog procesa remeti se sluh. U takvom slučaju indikovana je narodna metoda lečenja: čist list papira smota se u levak i drži horizontalno, s malim nagibom nadole. Uži deo stavi se u uho, a široki kraj levka se zapali, pazeći da se dim usmeri prema uhu. Kad skoro sav levak izgori, blagim pokretom ruke otresite ostatke papira koji je izgoreo. Bol, zapušenost i gluvoća prestaju veoma brzo. Samo budite oprezni i pazite da se ne opečete!

KUPKA ZA UHO ZA DOBAR SLUH

Dobar lekoviti efekat ispoljavaju parne kupke s travom kokotac (lat. Melilotus). Šaku trave u staklenoj tegli prelijte ključalom vodom, glavu prekrijte vunenom maramom i uho držite iznad tegle (pažljivo, da se ne opečete) 10–15 minuta. Procedura se praktikuje pred spavanje, a posle nje se u uho stavi vata s jednom od ponuđenih lekovitih smesa.

LEČIMO NAGLUVOST

Prilikom pojave nagluvosti kao posledice upalnih procesa u uhu koristi se alkoholna tinktura od propolisa s biljnim uljem (najbolje bademovim, orahovim ili uljem od kajsije) u odnosu 1 : 4. Smesa se dobro izmućka, njome se nakvase tupferi od gaze i pažljivo ubace u uho, pa se menjaju na 24–36 sati. Ovo je korisno u slučaju akutnih i hroničnih upala srednjeg uha, kao i usled staračke nagluvosti. Kura podrazumeva 12–15 procedura.

Članak se nastavlja posle reklama

KAPI PROTIV BOLA I ŠUMA U UŠIMA

Ukoliko vas uznemiravaju bolovi i šum u ušima i oslabljen vam je sluh, onda u ušni kanal možete sipati kapi napravljene po sledećim ruskim receptima:

* Dve kašike cvetova i listova kiprovine (ivan-čaja) prelijte sa 300 ml ključale vode, ostavite da odstoji pola sata i pažljivo procedite. Kapajte u uho po četiri-pet kapi dva-tri puta na dan. Pijte po četvrt čaše istog odvara tri-četiri puta dnevno.

* Isitnite tri-četiri jezgra oraha i iscedite iz njih ulje pomoću gaze, pa tome dodajte dve kapi etarskog ulja čajnog drveta. Dnevno u ušni kanal kapajte po dve-tri kapi, a posle toga začepite uho suvom vatom. Možete koristiti i gotovo orahovo ulje.

* U slučaju bolnog otitisa za otklanjanje upale, uništavanje gnojnih mikroba i ublažavanje bola možete koristiti etarska ulja geranijuma, ruže, pačulija, lavande, čubra ili tamjana. Ono koje odaberete pomešajte s osnovnim uljem od breskve ili badema. Pet-šest kapi etarskog ulja stavite na 10 ml osnovnog ulja, dobro izmešajte i podgrejano kapajte u uho – po dve-tri kapi dva-tri puta dnevno.

Članak se nastavlja posle reklama

* Preporučujem da u kućnoj apoteci uvek imate ulje od kantariona i zato ga treba napraviti preko leta. Evo kako: sveže cvetove kantariona izgnječite u avanu i nakvasite s malo votke. Zatim prelijte rafinisanim suncokretovim ili maslinovim uljem u odnosu 1 : 5 i ostavite da to odstoji na suncu tri nedelje. Potom procedite uljani sloj. Pravilno pripremljeno ulje od kantariona ima boju trule višnje. Ono ne leči samo otitis nego i opekotine, upale na koži i promrzline, a odlično se pokazalo i u saniranju ožiljaka. U slučaju upale uha u ušnu školjku kapajte po tri-četiri kapi dva-tri puta dnevno. Jako baktericidno i protivupalno dejstvo ima i tinktura od kantariona, kojom možete nakvasiti tupfere od vate i staviti ih u bolno uho.

* U ušni kanal dva puta dnevno kapajte po tri do pet kapi toplog odvara od isitnjenog lovorovog lišća (na šolju ključale vode sipajte kašiku lišća, ostavite da u termosu odstoji tri sata, pa procedite).

* Prirodni med takođe ima izraženo antimikrobno i protivupalno dejstvo, a ujedno i odlično dezinfikuje. Rastvarajte ga u prokuvanoj toploj vodi tri-četiri minuta i kapajte u bolno uho dva-tri puta dnevno.

PEČENI LUK „SUŠI“ UHO

Ukoliko imate utisak da vam iz uha stalno nešto teče, kao da unutra ima dosta tečnosti, i pritom vam se pogoršava sluh, savetujem da postupite ovako: u glavici luka isecite kvadratni otvor, produbite ga i proširite. U to udubljenje sipajte kašičicu semena kima samlevenog u mlinu za kafu i prekrijte kockom izvađenom iz lukovice. Pecite u rerni pola sata. Iz još vrele glavice luka iscedite sok. Dva puta dnevno kapajte po tri do pet kapi soka u uho i začepite ga vatom. To otklanja upalu i poboljšava sluh.

ŠTA DA RADITE S CERUMENSKIM ČEPOVIMA

Što češće budete pokušavali da pomoću šibica, ukosnica, štapića i drugih sredstava koja su vam pri ruci uklonite ušni cerumen, to će se on više stvarati. Ušni sekret služi kao zaštita od stranih tela, prašine i sitnih insekata. Zato uši čistite najčešće dva puta mesečno, ne gurajući štapić dublje od jednog centimetra. U suprotnom, žlezde će dvostrukom energijom početi da luče cerumen, on će se presovati i s vremenom će se stvoriti cerumenski čep. A ukoliko u uho dospe čak i mala količina vode ili znoja, cerumen bubri, uho se zapušava, javlja se šum i pogoršava se sluh, tako da vaš sopstveni glas počinje da odjekuje. Čep može i da vrši pritisak na bubnu opnu i zidove spoljnog ušnog kanala, izazivajući glavobolju, kašalj, mučninu…

Ukoliko čep nije previše debeo, i sami možete pokušati da ga uklonite. Za to je potrebno da najmanje tri do pet dana kapate u uho toplo biljno ulje (bademovo, breskvino, kajsijino ili suncokretovo) – po pet-šest kapi dva puta dnevno. Cerumenski čep će postepeno omekšati i nestati. Ukoliko je pak cerumenski čep previše gust i tvrd, moraćete da se obratite ORL lekaru. Ako ste skloni stvaranju cerumenskih čepova, dvaput mesečno u uši možete kapati po pet-šest kapi troprocentnog hidrogena iz apoteke ili bademovog ulja i na suprotnoj strani odležati oko 15 minuta. Zatim vatom pažljivo očistite ušni kanal.

JAČAMO IMUNITET ZA DOBAR SLUH

Budući da prehlade, tonzilitis (upala krajnika), otitis i druga infektivna oboljenja češće muče one kod kojih je oslabljen imunosistem, onda je za jačanje odbrambenih snaga organizma potrebno redovno uzimati vitamine A, C i E. Imunitet takođe možete poboljšati sledećim tinkturama: od ženšena (20–25 kapi tri puta dnevno), šisandre (15–20 kapi tri puta dnevno), zlatnog korena (lat. Rhodiola rosea) (15–20 kapi tri puta dnevno), eleuterokoka (30–40 kapi tri puta dnevno) i mandžurske aralije (20–25 kapi tri puta dnevno). Prilikom akutne upale uha kod dece obavezno odvedite dete lekaru radi utvrđivanja dijagnoze i neophodnosti propisivanja antibiotika kako bi se izbegle ozbiljne komplikacije.

Pročitajte i…RUSKI SLUŠNI APARATI – AUDIALE: centar zdravog sluha

 

Foto: Motortion / iStock / Getty Images Plus via Getty Images

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.magicnobilje.com